En Yaygın 5 Düşünce Hatası

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
İnandığımız gerçek konusunda tamamen ikna olmuşsak, düşünce şeklimizde hatalar yapabiliriz. Bu hatalar fikrimizi değiştirmemizi ve herhangi bir diğer bakış açısını kabul etmemizi engeller.

Düşünce şeklimiz duygularımız ve davranışlarımızla bağlantılıdır. Bu yüzden nasıl hatalar yaptığımızı bilmemiz gerek. İşte en sık yapılan düşünce hataları:

1. Aşırı Genelleme Yapmak
Belirli bir durumdan özel çıkarımlarda bulunmak en yaygın yargılama hatasıdır. Bir konunun belirli bir kısmının kanıtı, düşündüğünüz şeyi tamamen doğru yapmaz. Savaşta bir cephede yenilebilirsiniz ama savaşı kazanabilirsiniz.

2. Tahminde Bulunmak
Medyum değilsiniz ve geleceği göremezsiniz. İnsanlar genelde gelecek hakkında tahminlerde bulunurken, negatif düşünme eğilimine sahiplerdir. Eğer gelecek hakkında olumsuz düşünürseniz, yapmanız gereken şeyleri aksatırsınız. Neler olacağını öngörmeye çalışmayı bırakın. Geçmişte kötü şeyler olması, onların yine olacağı anlamına gelmez.

3. Akıl Okuma
Çevremizdeki insanların ne düşündüğünü bildiğimizi sanarız ama çoğu zaman yanılırız. Örneğin birisi sizinle konuşurken esniyorsa, uykusuz olduğu gerçeğini hiç hesaba katmadan, sizden sıkıldığını düşünürsünüz. Genelde kendi hislerimiz ve düşüncelerimizi başka insanlara yansıtırız. Her zaman yargılamalarımızda haksız olma ihtimalimiz ve alternatif bir açıklama var.

4. Abartma
Bu sıradan bir olayı çok büyüttüğümüzde olur. Mesela topluluk önünde konuşacakken, kelimeleri unuttuğumuzda insanların ne kadar güleceği gibi. Bu gibi düşünceler sadece en kötü senaryolar. Ve çoğu konuşmada dinleyiciler bir şeyler unuttuğunuzu fark etmezler bile.

5. Ya Hep Ya Hiç
Çoğu insan ünlüler hakkında bir şeyler okumayı sever. Basın bu tarz hikayeleri ilgi çekmek ve sirkülasyonu devam ettirmek için yazar. Aslında yazılanların gerçek olmayabileceğini biliriz. Çok başarılı olmayışımız, bir ezik olduğumuz anlamına gelmez. Önemli bir toplantıya geç kalmak, bütün kariyeri mahvedemez. Olayları siyah ve beyazdansa bütün tonlarıyla görmeye çalışın. Muhtemelen dünyaya bakış açınız değişecek.