En Yaygın Görülen 5 Kabus ve Anlamları

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Kabuslar, rüyaların ayrılmaz bir parçasıdır. Güzel rüyalar isteklerimiz ve hayallerimizle ilgiliyken, kabuslar stres ve kaygı içerir.

Diğer rüyalarda olduğu gibi kabuslarda görülenler de semboliktir. O yüzden gerçek anlamda değerlendirilemezler. Ama kabuslara bakarak bilinçaltımızın bize gönderdiği mesajların anlamını öğrenebiliriz.

İşte en sık görülen kabuslar:

Kaybolmak ya da Tuzağa Düşmek
Bir rüyada kaybolmuş ya da tuzağa düşmüş olmak, kişinin gerçek hayatta aynı hisleri yaşadığını gösterir. Birisi size istemediğiniz şeyleri mi yaptırıyor? Bir sorunu çözmeye çalışırken çok mu çaresiz hissediyorsunuz? Bilmeniz gerekir ki bu kabuslar kişisel problemlerinizin bir yansıması. Yani sizi rahatsız eden konuda bir şeyler yapmanız gerekiyor.

Düşmek ya da Boğulmak
Çok fazla sorumluluk ve baskı mı hissediyorsunuz? Bu tarz duygular kabuslarınızda düşmek veya boğulmak olarak kendini gösterir. Diğer bir taraftan bakacak olursak, bu tarz rüyalar lucid rüya deneyimi için çok iyidir. Eğer kabus gördüğünüzü fark edebilirseniz düşüşünüzü ya da boğuluşunuzu kontrol edebilir, rüyanın geri kalanında da istediğinizi yapabilirsiniz.

Bozulmuş Bilgisayar ya da Cep Telefonu
Bozulan bilgisayarınız ya da cep telefonunuz yüzünden biriyle iletişime geçemediğini görüyorsanız, duygusal anlamda ulaşamadığınız birileri var demektir. Belki yakın bir arkadaşınızla aranıza mesafe girmiş ya da eski bir arkadaşınızla eskisi kadar görüşmüyorsunuzdur. Sık sık bu tarz kabuslar görüyorsanız ilişkilerinizi gözden geçirmelisiniz.

Sokakta Komik Kıyafetlerle ya da Çıplak Olmak
Bu kabus, her yaştan kişinin gördüğü, oldukça sık rastlanan bir kabustur. Komik kıyafetler giymek kişinin, kimsenin öğrenmesini istemediği, saklamak istediği şeyler olduğunu gösterir. Eğer kabusta çıplaksanız ve kendinizi rahat hissediyorsanız, kimseden bir şey saklamaya ihtiyaç duymadığınızı gösterir. Çıplak ve şaşkınsanız, bir suç yüzünden utandığınızı gösterir. Son olarak çıplaksanız ve umursamıyorsanız bu, kişisel farkındalığınızın az olduğunu gösterir.

Doğal Afet
Gerçekte de yaşasanız, kabusta da görseniz, doğal bir afete tanık olmak korkunç bir deneyim. Ama bu kabuslar kişinin anlık ruh hali hakkında çok bilgi verir. Genellikle hayattaki bir felaketin göstergesidir. Bunu çözmeye korkuyorsanız böyle kabuslar görürsünüz.