Endemico Resguardo Silvestre

Mart 2014 | Rasih Uğur Uyanık, Mimar
Projenin açıklaması kısaca şöyle;
Meksikalı mimarlar Gracia Studio tarafından tasarlanan bu otel, Meksika'nın şarap yapma bölgelerinden birinde manzara karşısında noktasal yerleştirilmiş 20 ayrı kabinden oluşmaktadır. Valle de Guadalupe de bulunan bu otel toprağa mümkün olduğunca az etkileyecek şekilde çelik çerçeveler üzerinde yerden kaldırılmıştır. Her odada bir ebeveyn yatak odası bulunmaktadır ve küçük ahşap bir terasa açılmaktadır. Projenin ana çıkış noktası doğaya saygı olduğu için araziye müdahale minimumda tutulmuş. 99 hektarlık geniş bir araziye yayılmaktadır. Corten çeliğinin tercih edilme sebebi zaman içinde renginin atmosfer koşulları sebebiyle değişerek ortama uyum sağlayaca olmasıdır. Oda tasarımı yaklaşımı doğa ve çevre ile temas halinde olarak konukların temel ihtiyaçlarını kapsayan lüks bir kamp evi kavramı geliyor.

252

252

252

252

Aşağıdaki resimler otelin sosyal tesisine ait

252

252

252

Projenin paylaşılmaya kıymetli olan tarafları ise;
1. Araziye ve hakim olduğu hinterlanda kattığı değer. Ülkemizde bu projedeki terastan bakıldığında benzer bir manzaraya kimse manzara demezdi. Bizde manzara denlldiği mi sadece orman yada deniz anlaşılır çünkü. Halbuki böylesine bir boşluğa bakmanın ve de aslında terasta içilen şarabın nasıl bir doğadan çıktığını anlatmanın daha etkili bir yöntemi olabilir miydi?
2. Fikrin ve uygulamanın sadeliği hatta overdesign aralığı. Şahsen benim sevdiğim bir tasarım stili. Olabildiğince malzemenin en doğal halini sonuna kadar kullanıcıya sergilemek. Nesneyi kurguyu, ana senaryoyu bu kadar sert bir şekilde kullanıcıya dayatmak, sahte bir sahne yaratmaktan daha samimi buluyorum.
3. Kimin fikri bilemiyorum ama işletme olarak yaratılan alternatif gerçekten çok iyi. Tesiste adım attığınız her noktada doğa ve kendinizle başbaşasınız. Hazırlanan atmosfer farklılık yaratamak adına değil arazinin ve işletmenin özüne uygun olduğu için tercih edilmiş. Farklılık yaratmak adına yapılan hamleler tam da olması gerektiği kadar ve her noktasında tutarlı olmuş. Seçilen mobilyalardan dış cephe kaplamasında hep aynı senaryoya bağlı kalınmış.
4. Verdiği ilhama da dikkatinizi çekmek isterim. Yurdumuzun her köşesi cennet diyoruz ya gerçekten öle ama o kaynakların da bir türlü herhangi bir şekilde değerlendirilmemesini ve ulaşılabilir olmamasını da problem olarak görüyorum. Herkes o kadar da maceracı olmak zorunda değil ve de artık heryerde karşımıza çıkan bungalowlara, salaşlık moda diye derme çatma masalara, iki tahta çakılmış wc ler eşliğinde doğayla buluşmaya, başka bir seçenek yok diye 3 kuruşluk sucuk ekmeğe bir porsiyon iskender bedeli ödemeye katlanmak zorunda değiliz. Pekala doğaya zarar vermeden doğru yoğunluk ve doğru projelendirme ile asgari turizm hizmet koşullarının sağlanabildiğini gösteren bir proje olduğunu düşünüyorum.

Projenin hem mimarlık camiasında hem de turizm sektöründe aldığı ödüller de alınan kararların ne kadar da doğru ve teşvik edilmesi gerektiğini yeterince açıklıyor zaten. Belki aksi olabilir ama açıkcası ben bu fikrin mimarı ekibe ait olduğunu düşünüyorum. Tasarım vekaletini tamamıyla mimara bırakan müşteri, doğru sorulara doğru cevaplar veren mimari ekip bir arada olduğunda ortaya çıkan eser tam da böyle olur.

graciastudio.com/Projects/Comercial/End...
graciastudio.com/Projects/Comercial/Enc... .
hotelendemico.com/explore.html