Engellenen Siteler Kervanına Scribd.com da Katıldı!

Nisan 2013 | Osman Tüysüz, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Engellenen Siteler Kervanına Scribd.com da Katıldı!
Öğrencilik
Birçok ücretsiz e-kitap, sunum ve pdf gibi dökümanların bulunduğu popüler veri paylaşım sitesi Scribd.com da Türkiye'den erişimin engellendiği siteler kervanına katıldı maalesef.

Kararı 8 Mart 2013 tarihinde verildiği halde yeni yeni etkin olmaya başlayan engelleme, yurt dışında olduğu gibi Türkiye'de de fazla sayıda olan Scribd kullanıcısının canını sıktı. Siteye girilmeye çalışıldığında karşılaşılan sayfa ise yine çok tanıdık:

Öğrencilik

İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 8 Mart 2013'te verilen kararla engellenen Scribd.com'a TTNET, Turk.net ve diğer birçok internet servis sağlayıcısını kullanan internet kullanıcıları şu anda ulaşamıyor.

Daha önce de Youtube, Google Sites gibi birçok önemli platformda üzülerek şahit olduğumuz gibi, yasaya aykırı bir dökümanın tek bir kullanıcı tarafından paylaşılmasına rağmen Türkiye'deki tüm kullanıcılara engellenmiş durumda Scribd.com platformu da. Özellikle siteyi aktif kullanan kişi ve kurumların verdiği tepkiler nedeniyle siteye erişimin açılacağı umuluyor ama kararı yine mahkeme vereceği için bu bir beklentiden öteye gidemiyor. Scribd.com 'un önümüzdeki günlerdeki akıbetini bekleyip birlikte göreceğiz.