Enstrüman Çalmanın Beyne Etkileri

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Kanadalı bilim adamlarının araştırmasına göre, 7 yaşından önce bir enstrüman çalmayı öğrenen çocukların motor becerileri, diğerlerine göre daha hızlı gelişiyor. Bu da uzun vadede beyinde ciddi farklılıklar yaratıyor.

Bir enstrüman çalmayı öğrenmek, el hareketleri ve görsel-işitsel uyarıcılar arasında bir senkronizasyon gerektirir. Bu yüzden bir çocuk ne kadar küçük yaşta enstrüman çalmaya başlarsa, bu onun beynindeki duyusal bölgelerin bir o kadar iyi gelişmesini sağlar.

Araştırmacılar 36 müzisyenin beynini inceledi. Müzisyenler 2 gruba ayrıldı. İlk grup, enstrüman çalmayı 7 yaşından önce öğrenenler, ikinci grup ise daha sonra öğrenenler. Araştırmanın diğer bir incelediği grupta da hiç enstrüman çalmayı öğrenmeyenler vardı.

Sonuçlar, 7 yaşından önce öğrenen grubun hareket senkronizasyonunun, diğerlerine göre çok daha iyi olduğunu gösterdi. Enstrüman çalmayı bilmeyenler ve öğrenmeye 7 yaşından sonra başlayanların beyinlerinde bir farklılık görülmedi.

Tabi bu 7 yaşından önce enstrüman çalmaya başlayan herkesin büyüdüğü zaman büyük bir müzisyen olacağı anlamına gelmiyor.