Erp Nedir?

Ocak 2019 | Erp Man, Finans Danışmanı
Kurumsal kaynak planlama (Enterprise Resource Planning) , muhasebe ve insan kaynakları gibi iş süreçlerini tamamlamak için gereken tüm kaynakları, bilgileri ve etkinlikleri koordine etmek için tasarlanmış bir bilgi projesidir.

Kurumsal kaynak planlama'sı, hepsi birleşik bir veritabanında imalat fonksiyonları, tedarik yönetimi, finans, işletme, insan kaynakları ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi çeşitli operasyonel fonksiyonları yöneten çoğu sistem eylemini destekler. Kurumsal Kaynak Planlama, paylaşılan bir veri tabanına (Ana Veriler) ve özel bir yazılım tasarımına dayanır. Yazılımlı veri tabanı, işletme departmanlarının faaliyet döneminde bilgi depolamasına ve almasına olanak tanır.

Yazılım tasarımı, işletme yönetiminin gerekli modelleri seçmesine, düzenlemesine ve performansı iyileştirmek için yeni modeller eklemesine izin verir. İdeal olarak, veriler farklı iş süreçleri arasında bütünleştirilir. Uygulamada, her biri tek bir veri tabanında ayrı veri depoları çalıştıran bir dizi farklı uygulama içerebilir.