Euroleague vs NBA

Mart 2013 | Caner Acu, İnşaat Mühendisi
Şu an basketbolda dünya üzerindeki en yaygın ve en önemli spor organizasyonları Euroleague ve NBA'dir. NBA yani National Basketball Association Kuzey Amerika'da düzenlenirken Euroleague Avrupa ülkelerinin katılımı ile düzenlenmektedir. Bu yazıda iki organizasyon hakkında bilgilerimi ve kendi düşüncelerimi paylaşacağım.

Basketbol

KURALLAR

Futbolda tüm kurallar dünya genelinde evrensel iken basketbolda durum daha farklı. Dünya Kupası ve Olimpiyat gibi tüm ülkeleri karşılaştıran organizasyonlarda FİBA'nın kuralları geçerli oluyor. FİBA kuralları Euroleague'de de uygulanırken NBA in kuralları bazı noktalarda kendince farklılıklar gösteriyor. Sıra ile bu farklılıklardan bahsetmek gerekirse;
  1. NBA'de maçlar 4 periyot ve 48 dakikadan oluşuyor,Eurolague'de 4 periyot ancak maç süresi 40 dakika.
  2. NBA'de tepedeki üç sayısı çizgisi biraz daha uzak.
  3. NBA'de potanın üzerinde silindir kuralı uygulanıyor ve topa dokunmak yasak. Bu bölgede topa dokununca otomatik olarak sayı kabul ediliyor. Avrupa da bu eylem kurallar dahilinde.
  4. NBA'de oyuncular 6 faul ile oyun dışı kalıyor Euroleague'de 5.
  5. NBA'de Euroleague'in aksine oyuncular mola alabiliyor ve 20 saniyelik mola olanağı da var.

KATILIMCILAR

NBA'de Amerika Birleşik Devletlerin'den 29 ve Kanada'dan tek takım(Toronto Raptors) olmak üzere toplam 30 takım bulunuyor. NBA'de takımın kapanmaması ya da taşınmaması durumunda katılımcılar her zaman aynı. Euroleague'de ise katılımcılar her sene değişebiliyor. Euroleague yönetimi değişikliğe gitmediği sürece turnuva 24 takım ile başlıyor. Euroleague'de A lisansına sahip takımlar her sene katılma hakkına sahipler. Euroleague'e her sene takım gönderen başlıca ülkeler İspanya,Türkiye,Litvanya, Yunanistan,İtalya, Almanya, Fransa, Sırbistan ,Slovenya, İsrail, Rusya ve Hırvatistan'dır. Ön elemeleri geçtikleri takdirde diğer ülkelerden de takımlar Euroleague'de yarışma hakkına sahip oluyorlar.

FORMAT

NBA Doğu yakası ve Batı yakası olmak üzere olarak ikiye ayrılmış durumda. 15 takım lig usülü olmak üzere toplam 82 maç yapıyorlar ve ilk 8 giren takımlar kendi konferasındaki takımlar ile play-off mücadelesi yapıyorlar. Doğu ve Batı yakasının birincileri final serisinde karşılaşıyorlar ve kazanan o senenin şampiyonu oluyor. Eurolague'de takımlar önce 6 takımlı normal sezon gruplarında karşılaşıyorlar. Grupta ilk 4'e giren takımlar 16 takımın yarıştığı Top 16 karşılaşıyorlar. Top 16'daki en başarılı 8 takım çeyrek finalde karşılaşıp Final Four mücadelesi veriyorlar. Çeyrek finalde başarılı oln takımlar daha önceden belirlenmiş bir şehirde Final Four oynuyorlar. Euroleague'de NBA'in aksine final serisi oynanmıyor ve yarı final ve final maçları tek maç üzerinden oynanıyor.

SALONLAR

NBA takımlarının maçlarını oynadığı salonlar 15.000 ile 20.000 kişi arasında değişen koltuk kapasitesine sahip. Euroleague'de ortalama 10.000 ile 15.000 arasında değişmekte. Ancak Euroleague'de bazı takımların salonları 5.000 kişilk dahi olabiliyor, NBA'de böyle bir durum söz konusu değil.

EN BAŞARILI TAKIMLAR

NBA'de Boston Celtics'in 17 Los Angeles Lakers'ın 16 şampiyonluğu var. Onların hemen arkasından gelen Chicago Bulls'un tamamı Micheal Jordan'ın oynadığı zamanlarda olmak üzere 6 şampiyonluğu bulunuyor. Euroleague'de ise en çok şampiyonluğu bulunan takım Real Madrid ancak modern zamanlar diye tabir ettiğimiz 2000 ler sonrasında şampiyonluğu bulunmadığı gibi tek bir Final Four'u var. CSKA Moskova ve Panatinaikos'un 6 şampiyonluğu bulunmakta. Ayrıca Panatinaikos 25 Final Four ile bu konuda rekoru elinde bulunduruyor. Türk takımları futboldaki durumun aksine Euroleague'de iddalı. Eski adıyla Efes Pilsen şimdilerin Anadolu Efes'i 2 defa Final Four oynama başarısı gösterdi ve ikisinde de 3. olarak turnuvayı tamamladı. Ülker ve Fenerbahçe Ülker'in de çeyrek final oynamışlığı var Euroleague'de.

NBA ve EUROLEAGUE TAKIMLARININ KARŞILAŞMALARI

NBA Europe Live turu kapsamında NBA takımları 2003 yılından beri Euroleague takımları ile maç yapmaktadır. Oynan tüm karşılaşmalarda NBA takımlarının 42-9 gibi bir üstünlüğü söz konusu. NBA takımlarını yenmeyi başaran Avrupa takımları Barcelona(3), CSKA Moskova(2), Fenerbahçe Ülker, Maccabi Tel-Aviv, Real Madrid, Unijaca Malaga'dır.

Basketbol açık ara benim en sevdiğim spor. Fenerbahçe Ülker'in kombinesi var,imkanım oldukça da Anadolu Efes'in maçlarına gitmeye çalışıyorum. Eğer Beşiktaş bu sene bu kadar erken havlu atmasaydı Beşiktaş maçına da gitmeyi düşünüyordum. Eğer gerçekten önemli seyirci rakamlarına ulaşılırsa salonda inanılmaz bir atmosfer oluşuyor, futbol stadlarından çok daha farklı. Ancak bizim ülkemizde spor eşittir futbol olduğu için basketbol bile çok geri planda. Özellikle derbi maçlarda salona gelen seyirciler basketboldan çok uzaklar. Euroleague bence gayet başarılı bir organizasyon, oyun zekası ve savunma kabiliyeti Euroleague'de çok önemli kavramlar. NBA ise öncelikle atletik yeteneklere dayanıyor. Zaten Sarunas Jasikevius ve Juan CARLOS Navarro gibi Euroleague efsanelerinin NBA'de çok başarılı olmama sebeplerine de buna bağlayabiliriz.

Açıkçası ben Eurolague'i daha çok seviyorum. Çünkü savunma, asist gibi hareketler beni smaçtan alley hoop'tan daha çok etkiliyor. Bir tane NBA maçını yerinde izlemek istiyorum seneye böyle bir imkanı olacak umarım değerlendiririm malum Amerikalıların spora ve eğlenceye bakış açısı Avrupalılar'dan özellikle bizden çok farklı. Basketbolu takip ettiğim süre içerisinde NBA'de ve Avrupa'da en beğendiğim oyuncular şu şekilde:

  • NBA'de beğendiğim kısa oyuncular: Deron Williams, Jason Kidd, Derrick Rose, Kevin Durant, Andrei Krilenko, Tony Parker
  • NBA'de beğendiğim uzun oyuncular: Dirk Nowitzki, Al Horford, Pau Gasol, Enes Kanter,Ömer Aşık, Ersan İlyasova
  • Euroleague'de beğendiğim kısa oyuncular: Dimitris Diamantidis, Bo McCalebb,Theo Papaloukas, Sarunas Jasikevicius, Pete Mickael, Sasha Vujacic, Kerem Tunçeri
  • Eurolague'de beğendiğim uzun oyuncular: Nikola Pekovic, David Andersen, Mirsad Türkcan, Nikola Vujcic, Kerem Gönlüm, Viktor Khrypa