Evde Doğal Bebek Pudrası Yapın!

Temmuz 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Bu yazımız özellikle anneleri ilgilendiriyor. Tüm hayatımızın artık kimyasal olduğunu ve bunun içinden nasıl çıkabileceğimizi her yazımızla biraz daha gösteriyoruz ve yaşanılabilirliği, doğallığı daha da mümkün kılıyoruz. Bu yazımızda cilt konusunda özellikle hassas olan bebeklerimize kimyevi madde içermeyen pudrayı nasıl hazırlayacağımızı öğreneceğiz. Öncelikle malzemelerimiz:
 • 1 kahve fincanı mısır nişastası
 • 4-5 damla uçucu yağ (Sadece koku için değil, cilt yatıştırıcı özelliği için de seçin. Lavanta yağı iyi bir seçim olur.)
Elinizdeki iki malzemeyle pudramızı hazırlamak mümkün. Gelelim tarifine:

 1. Malzemeleri bir kapta karıştırın.Bebek Sağlığı
 2. Uçucu yağın topaklanma oluşturmasını istemiyorsanız karışımı rondoda hazırlayın.Bebek Sağlığı
 3. Karışımı eski bir pudra kutusunda veya üzeri delikli bir baharat kutusunda saklayın. Kutunun kuru kalmasına dikkat edin.Bebek Sağlığı
Evde bebek pudrasının yapımı bu kadar kolay! Karışımı doğrudan bebeğinizin cildine serpebilirsiniz veya avucunuza döküp yayabilirsiniz.

Bebek Sağlığı

Pekala, bu maddelerin zararlarına bakalım:
 • Talk: Magnezyum silikat mineralidir. Çok iyi nem çektiği ve sürtünmeyi azalttığı için cildi kuru tutma ve pişik önlemede kullanılır. Çıkarılırken içine asbest karışabildiği için kanserojen kabul edilmiştir.
 • Propilen glikol: Çözücü (solvent), akışkanlık düzenleyici, dezenfektan, koruyucu, donma önleyici (antifriz), nem tutucu, gıda katkısı gibi çok çeşitli uygulama alanlari olan, organik bir alkoldür. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder; cilde temas ettiğinde kontakt dermatit veya kontakt ürtiker gibi alerjik tepkilere yol açabilir. Genel olarak zararsız olsa da yüksek dozlarda zehirli etki gösterir.
 • alüminyum stearat: Topaklanma önleyici, renklendirici, emülgatör, kıvam artırıcıdır. Gıda katkısı olduğu halde zehirlilik derecesine dair fazla bilgi yoktur. Sınırlı miktarda kullanıldığı sürece, genel olarak güvenli olduğu kabul edilir.
 • Magnezyum karbonat: Nem emici, hacim artırıcı, bağlayıcı, pH dengeleyici ve opaklaştırıcıdır. Genel olarak zararsız bir kimyasaldır. Sindirim sistemi tarafından emilmediği için zehirleyici etkisi yoktur, ancak doz aşımı durumunda ishale yol açar.
 • Çinko oksit: Hacim artırıcı, renklendirici, cilt koruyucu, morötesi ışın yansıtıcıdır. Çinko oksit ağız yoluyla bile alındığında zehirli değildir. Zehirli olabilmesi için aşırı derecede yüksek miktarlarda tüketmek gereklidir. Cilde uygulanan çinko oksitin de nano-tanecik içermemesi gerekir, çünkü bunlar deriden geçip kana karışabilir. Zehirli olmamasına karşın hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler, düşük dozlarda dahi alerjik tepkiye yol açabileceğini gösterir. Biyobirikimlidir. Doğada kolay çözünmez.
 • Parfüm: Petrol türevi kokular, alerjilere, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir; solunum yollarını tahriş edebilir. Genellikle içinde yüksek miktarda ftalat bulunur. Kokuyu sabitlemek ve cilt tarafından emilimini artırmak için kullanılan ftalatlar, endokrin sistemini bozar ve meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.