EXPO 2016 ANTALYA

Ağustos 2013 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
Expo 2016 Antalya “ Çocuk ve Çiçek” temalı Evrensel Botanik Sergisidir. Expo Antalya 2016’nın sloganı “Gelecek Nesiller İçin Yeşil dünya” (A Green Life For Future Generations) olarak yer almaktadır. Bir yeşil Dünyanın yaratılması Dünyanın en güzel iki canlısı ile anlatılmaktadır. Bu canlılar “Çocuk ve Çiçek’tir.

Expo 2016 Antalya Logosu bugün Antalya’daki pek kurumun yazışmalarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu Logoda, Bir çocuk gökyüzüne doğru ellerini açmış renk renk çiçekleri ve Antalya’nın Portakal Logosunu kucakladığı anlatılmaktadır. Expo Antalya 2016 Logosu ANTALYA İLBANK kavşağı peyzajına harika yerleştirilmiştir. Bu harika logo Antalya’nın ruhuna işlenmelidir. Metro, tramvay, dolmuş ve minibüslere de konmalıdır.

Expo 2016 Antalya sahası, Aksu İlçesi sınırları içinde Antalya-Alanya Karayolu üzerinde TİGEM arazisidir. Bu sahalardan yıllarca güzel bir tarımsal işletme olarak yararlanılmıştır. Geçen ay bu sahayı detaylı dolaştım. Sıra durmuş yüksek palmiyeleri sevdim. İçinde iki adet kuleli su deposu ve bir dönem üretimin yapıldığı tarım sözcüklerinin yankılandığı eski yapılar beni etkiledi. Belki de ziraat mühendisi olmamın bir duygusudur bu.

Öyle güzel bir Expo Antalya alanı dizayn edelim ki; Çocukların sevinçleri, çiçeklerin kokusu her ülkeden duyulabilsin koklanabilsin isterim. Projelerimizi dünya mimarisine açalım, yarışsın yetenekler, yarışsın duygular çocuklar için çiçekler için. dünya küçüldü, oluşturduğunuz mimariyi Google dünyaya servis ediyor artık. Expo 2016 Antalya'yıdünya vatandaşları gezsinler görsünler. Gelenler gelmeyenlere anlatsınlar isterim.