Facebook WhiteHat

Haziran 2012 | Ibrahim Baliç, Software Engineer
facebook.com/whitehat

25th April 2012 tarihinden beri facebook üzerinde yapmış olduğum güvenlik testleri araştırmalarımızı facebook'a bildirdik. Facebook ekibinin yapmış olduğu incelemelerde bu hataları hızlı bir şekilde kapatarak inanılmaz bir performans sergilemiştir. Onları buradan tebrik ediyorum ve bu aşamadan sonra beni de whitehat listesine kabul ettikleri için teşekkür ediyorum.  

Bu başarımda beni yanlız bırakmayan sevgili iş arkadaşım, kardeşim Cemal Çebi'ye sonsuz teşekkür ediyorum. Facebook'un Whitehat listesine giren 8'inci Türk olarakta gurur duyuyorum.  

Since 25th April 2012, I have been doing security tests on Facebook and reported them accordingly. In conclusion they have been able to research and fix these bugs in a timely manner which required unbelievable performance. I congratulate them from here and thank them for accepting my name to the Whitehat list.

I would like to thank to the person who has been helping me through the whole process, my dear friend and colleague Cemal Çebi I am proud to be the 8th Turk to be on the Facebook Whitehat list.