Film önerileri - Blue Is the Warmest Color

Ocak 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Film Önerileri

Yönetmen: Abdellatif Kechiche
Oyuncular: Lea Seydoux, Adele Exarchopoulos, Salim Kechiouche ile Aurelien Recoing

Filmden kısaca bahsedecek olursam; Film, lise çağındaki Adele'in eşcinsel olduğunu bir erkekle çıkıp, cinsel olarak mutsuz olması üzerine anlamasıyla başlıyor. Barda tanıştığı mavi saçlı Emma ile tutkulu bir aşk yaşıyor. İlişkileri sırasında iki farklı sınıftan insanın hayat tarzları yansıtılıyor.

Filmde Adele eşcinsel olduğunu arkadaşlarına ve ailesine söylemeyip, bunu saklamayı tercih ediyor. Emma ise tüm çevresini ve ailesini buna uyarlamış özgürce yaşıyor. Filmin cinselliği yansıttığı sahneler oldukça doğal yansıtılmış. Ancak filmde eşcinsel mesajdan daha fazlası mevcut...

Her şey çok doğal ve filmde detaylara dikkat etmek gerekiyor. Yemek sahnelerinin tekrarı ve aşırı bir haz ve iştahla yenmesi gibi sahnelerden anladığım, filmde sadece LGBT sorununa değil, aşk, haz, tutkunun tüm insanlar için geçerli olduğu ve en önemli vurgu eşcinselliğin bir tercih değil, yönelim olduğuydu.

Film, 2013 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandı.

Film Önerileri

Film 171 dakika sürüyor, hayatın içinden ve çok samimi olduğu için sıkılıcağınızı sanmıyorum. Hafta sonu için film arayanlara iyi seyirler... . : )