FİNLANDİYA'DAN BİR BAŞARI HİKAYESİ

Nisan 2012 | Burak Erdem, Gıda Mühendisi
1988’de Türkiye’den çalışmak için Finlandiya’ya gidip 1997 yılında kendi fabrikasını kurma yetkinliğine gelme başarısını gösterebilen bir isimden bahsetmek istedim sizlere bu yazımda.
Ceylan GÜZEL
 Çalışma azmi, ileri görüşlülüğü ve liderlik vasıfları Ceylan Bey’i, o yıldan bugüne geçen sürede Finlandiya’nın en büyük hazır döner üreticisi yaptı. 2010 yılının en başarılı gıda firması ödülünü hak etmesi de onun için tesadüfi bir sonuç olmasa gerek.
12 kişilik ekibiyle her yıl 6,5 milyon Euro ciroya imza atan Ceylan Kebab şirketi Finlandiya piyasasının %33’ünü elinde tutma başarısı gösteriyor. Fabrika hazır dönercilik üzerine çalışıyor ve imal ettiği hazır dönerleri oradaki Türk restoranlarına sipariş üzerine dağıtıyor. Buradan ülkede Türk nüfusunun hatırı sayılır miktarda olduğu tahminini yapmakta mümkün.
Sizin gibi ben de merak ettim ve sordum Ceylan Bey’e : ‘Başarınızı etkileyen en önemli faktör nedir?’
Ceylan Bey, bu soruya şu karşılığı verdi: ‘Standart kalite faktörü. Tek başına kalite hiçbir şeyi çözmez. Standart kalite çözer. Örneğin müşteri severek yediği bir döneri bir dahaki sefer gelişinde aynısını yemek istiyor. İşte bu noktada standart kalitenin önemi ortaya çıkıyor. ‘
Ayrıca kendisi, kalitelerinin şirketinin büyümesinde, dilden dile aktarılmasında önemli pay sahibi olduğunu; muhasebede reklam parası diye bir kayıt bulunmadığını aktardı.
Bunun yanında Ceylan Bey hijyenin öneminin farkında olan birisi olarak Hijyen Kartı girişimini hayata geçirdi. Hijyen Kart’ı, Finlandiya’da lokantacılık ve bunun gibi diğer gıda sektörlerinde çalışan her işçinin elinde bulunması zorunlu olan bir belgedir.32 saatlik bir kursun sonunda yapılan sınavda yeterli puanı alan kişiler Hijyen Kart’ını almaya hak kazanmaktadır. Kursun içeriğinde gıda ile ilgili temel bilgiler, mikrobiyolojik bilgiler gibi sektördeki bir işçinin bilmesi gereken bütün incelikler öğretiliyor. Alan dışından gelen herhangi bir insana veriler ön eğitim de diyebiliriz.
Hazır yemekçiliğin (catering) gelecekte hayatımızda daha fazla yer edeceğine, ye-at tarzında ürünlerin artacağına vurgu yapan Ceylan Güzel sektörün geleceğinin parlak olduğunu da söyledi.

Attığı adımlar değerlendirildiğinde örnek insan denilince aklıma gelenler arasında yerini daima koruyacak olan Ceylan Bey, başarılı hayatıyla sizin içinde örnek teşkil edenlerin arasında yer almıştır umarım.

İyi hayatlar…