Flash Bellekle Bilgisayara Kolayca Format Atmak

Nisan 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Merhaba arkadaşlar. Aramızda özellikle netbook gibi optik sürücüsü bulunmayan bilgisayarlar kullananlarımız format vakti geldiğinde DVD sürücünün olmamasından yakınıyor. DVD veya CD kullanmadan format atmanın imkânları var mı diye bir soru geçiriliyor akıllardan. Bilgisayar dünyası sınır tanımadığı için bu konuda da herhangi bir sınırımız yok, elbette var!

Öncelikle format atarken Bootable denen terimi öğrenelim. Elinizdeki bir işletim CD veya DVD’sini bilgisayarınıza mevcut işletim sistemi başlamadan taktığınızda karşınıza her zamanki alıştığınız ekran çıkmaz. Üç nokta şeklinde bir load-bar(yükleme çubuğu) çıkar. Bu, takılan CD’nin içindeki bilgilerin okunduğunu ve bilgisayarın bu CD üzerinden başlatılacağı anlamına gelmektedir. Bilgisayarın bunu otomatik algılaması da CD’nin içeriğinde Boot dosyasında bilgisayara komut vermesiyle sağlanır. Bu duruma Bootable denir. Normalde bilgisayarınızda CD veya DVD takılı olmadığında bilgisayar kendisini hard diskin içindeki işletim sistemiyle başlatır. Fakat siz CD veya DVD taktığınızda içinde Boot dosyası varsa bilgisayar kendini DVD veya CD’den başlatacaktır. Bizim yapacağımız da boot dosyasını bir flash bellekte oluşturmak ve bilgisayarımızı flash bellekteki işletim sistemi kurulumundan başlatmak.

Elimizdeki malzemeler: Normal bir işletim sistemi CD’si veya DVD’si, optik sürücüsü bulunan bir bilgisayar, bu sistemin boyutuna uygun flash bellek (8 GB işinizi görür) ve WinToFlash isimli program. Bu programı şuradan indirebilirsiniz: tamindir.com/wintoflash

1. Önce elimizdeki işletim sistemi CD/DVD’sini elimizdeki bilgisayara takıyoruz ve ardından boş flash belleğimizi takıyoruz.

2. WinToFlash programını açıyoruz ve Windows Kurulum Sihirbazı Transferine tıklıyoruz.

Format

3. Sonraki butonuna tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza Kaynak Klasör(Windows dosyaları yolu) ve Hedef Klasör(USB sürücü) seçenekleri çıkıyor. Kaynak klasörde taktığımız işletim sistemi CD-DVD’sini seçiyoruz. Hedef Klasöre de flash belleğimizi seçiyoruz.

Format

4. Sonraki butonuna tıkladığımızda sözleşmeyi kabul ediyoruz ve işletim sistemi bootable edilecek bir şekilde flash belleğimize aktarılmaya başlanıyor.

Format

5. Elimizdeki flashı netbookumuza taktığımızda bilgisayarımız flash bellek üzerinden başlatılıyor ve artık formatlamaya hazırız. :)