Floransa

Eylül 2012 | Özlem Dirik, Endüstri Mühendisi
Haziran'da yaptığımız İtalya gezisinde 1 gün de Floransa'da kaldık. Genel olarak güzel bir şehir. 1 gece yetmiyor bu kültür sanat dolu şehri gezmeye.

Ulaşım: Biz Floransa'ya Cenova'dan araba ile gittik. Genel olarak park yeri sorunu şehir merkezi'nde var. Kaldığımız otel bize ücretsiz otopark için Michelangelo tepesini önerdi. Biz de gece park için oraya gittik fakat o karanlıkta arabayı bıraktıktan sonra şehre geri dönmemiz mümkün olmayacağından yine arabayla geri döndük ve yol kenarlarında mavi ile işaretlenmiş park bölgelerine işaretledik. Park ücretini nakit ödüyorsunuz, hemen park alanlarının yanında otomatlar bulunuyor. Buradan saat kaça kadar kalıcaksanız parayı ödeyip, çıkan belgeyi arabanın önüne bırakıyorsunuz. Ücreti çok iyi hatırlamıyorum fakat çok pahalı değildi:)

Konaklama: Biz merkeze çok yakın olan Bodoni otel'de kaldık. Yine rezervasyonu Booking.com'dan yapmıştım. Fiyat performans açısından hakkını verdi (Gecelik 35 Euro)
Kahvaltısı tüm İtalya'da kaldığımız otellerdekinden çok daha iyiydi. (Taze sıkma portakal suyu ile nutella bile vardı kahvaltıda, o kadar iyiydi yani) Şehir gezisi için çok uygun lokasyonu, her yere yürüme mesafesinde.

Gezilecek yerler: Floransa'nın küçük sokaklarında bile gezmek çok eğlenceli. Ama tabi, şu anda ikinci dünya savaşında yıkılmadan ayakta kalmayı başarmış ünlü köprüsü, Ponte Vechio, Floransa'nın simgesi, görülmeden dönülmezlerinden.Her şehrin olmazsa olmaz ünlü katedralinin Floransa ismi, Santa Maria del Fiore. Ama bu katedral diğerlerinden daha farklı geldi bana, şeker renginde, yenilesi bir havası var:)
Yanındaki çan kulesine de çıkılabiliyor bu arada, yukarı çıkmak 8 euro idi. Biz vakit darlığından çıkamadık. Katedralin hemen karşısında da ünlü Cennet kapısı yer alıyor.
Senyorler Meydanı (Piazza della Signoria) mutlaka gezilmeli. Burada Michelangelo'nun ünlü David heykelinin de bir kopyası bulunuyor. Bunun dışında Neptün çeşmesi ve Herkül heykeli gibi çeşitli eserlerin bulunduğu meydan, bir açıkhava müzesi tadında.


Uffizi Müzesi: Floransa'nın en büyük müzesi. Dünya'nın en güzel müzelerinden biri olarak nitelendiriliyor. Kesin gezmek lazım, biz yine vakit darlığından gezemedik, bir dahaki sefere umarım.

Michelangelo tepesi: Şehri yukarıdan görmek için güzel bir nokta.

Yeme-İçme: ZAZA TRATTORIA! Burayı ne yapın edin bulun! İtalya gezisinde yediğimiz en güzel yemekti. Fiyatlar da uygun. Haşlanmış midye, Kırmızı et, Deniz mahsüllü spaghetti, ev yapımı şarap, ne aldıysak çok lezzetliydi. Floransa'da daha önce yaşayan bir arkadaş tavsiye etmişti, kesinlikle söylediği kadar var, mükemmel!(trattoriazaza.it/)

Sonuç olarak Floransa gidilesi görülesi bir şehir. Gidilince en aşağıda iki gün de kalınmalı..