Fotoğraf Çekerken Deneyimlediklerim -1-

Ekim 2014 | Sertaç Kunduz, Girişimci
Amatör olarak fotoğrafla ilgilenen birisi olarak sizlere bu yazıda aklımda kalan, okuduğum, deneyimlediğim bazı noktaları aktarmak istiyorum. Fotoğraf çekiminde daha önceden duduğum ama kulak asmadığım bir çok şeyin de aslında ne kadar önemli olduğunu da bu süreçte yeniden anlayan birisi olarak belki de bunları bir yerde derlemenin faydalı olacağını düşündüm. Yazıyı başlıklara ayırmadan madde madde notlar ile ilerlemeyi uygun gördüm. Fotoğraf ile ilgili bazı kısaltma ve terimlerin ne anlama geldiğini de Fotoğraf makinesi objektifleri üzerinde yazan kısaltma ve değerler ne anlama gelir? sorusundaki yanıtımı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf çekme işlemi nasıl olur? :)
Fotoğraf çekme işlemi, ışığı, bir film (veya şimdiki dijital makinelerde bir sensör) üzerine düşürme ancak bu işlem esnasında ışığın sensör/film üzerindeki etkisini bir kaç parametre yardımı ile ayarlama işlemidir aslında. İşin içine yine çok önemli olan kadrajlama ve kompozisyon gibi, fotoğrafçıyı ve fotoğrafçılığı ön plana çıkaran eylemler de girmelidir elbette ki ancak basitçe, çekim işlemini, yukarıdaki şekilde tanımlayabiliriz. Peki ışığı bu sensöre hapsetmek ve gördüklerimizin ruhunu almak için ( : p kızılderili inanışlarını da ayrıca severim ve bazısını faydalı bulurum bunu da burada belirteyim :)) hangi paramatreleri ayarlamalıyız. En önemli parametreler ISO, diyafram, shutter hızı, beyaz dengesi (white balance), netleme/odaklama diyebiliriz. Tabii objektifin kalitesi, özellikleri, vs. gibi konulara hiç girmeden konuşuyorum. Bunlara ayrı maddeler olarak bakalım.
Pozlama ve Kadrajlama: Bazen elinizde makine dolaşırken beyniniz size doğru anı ve yeri söyler, bazen de siz aniden bir yere bakarken farklı bir hisse kapılırsınız ve bu hissi hapsetmek istersiniz. İşte bu anlarda çekilen fotoğraflardaki sahneyi yakalama çabası adına yapılan her şeye "pozlama ve kadrajlama" denir : P :). Bu benim fotoğraf konusundaki birçok yazıda geçen "altın oran, 3'e 1 kuralı, ışık türlerine göre pozlama türleri, doğru açı ile kadrajlma", vs. gibi tanımlamaların ötesinde kendime has tanımım. Bence iç sesinizi dinlerseniz (görsel üretime dayalı birçok işte) o size doğru yolu, yeri, anı, hissi söyleyecektir. Belki de fotoğraf bunu en hızlı gözlemleyebileceğiniz alan ve benim de bu yüzden ilgimi çekiyor... Bilemiyorum...

Ben, fotoğrafta asıl önemli olanın, fotoğrafa bakan kişide, baktığı o ilk anda farklı duyguların ortaya çıkmasını sağlayabilmek olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu; kanaatimce, "iyi bir fotoğraf ona bakanda anlık olarak, yavaşça ya da hızla sönümlenen farklı hisleri uyandırabilmelidir" diyebilirim. Bunu kendi çektiğim fotoğraflarda henüz tam olarak başaramamış olsam da, denemeye devam ediyorum :).

Tüm bunlardan sonra Fotoğraf çekmek için en iyi doğal ışığı hangi saatte yakalayabilirim? , Yağmurlu havalarda iyi fotoğraf çekmek için neler yapılabilir? sorularına da bir gözatarak işe koyulabilirsiniz.

Ek olarak; Canon makineye sahipseniz, oldukça faydalı geliştirme yapılan bu ücretsiz aygıt yazılımını yüklemenizi ve denemenizi öneririm: magiclantern.fm

Biraz da reklam :) flickr.com/photos/koseserkan/ Amatör olarak çektiğim fotoğraflardan bazıları burada. Facebook üzerinde de facebook.com/keepdreamingserkan adresindeyim.