Fransa'da polisin gaz bombası kullanması yasaklandı! Yoksa batıdan ahlak mı alınmalı?

Kasım 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Bakın medeni ülkeler böyle, hükumetin polisi bir kişiyi gaz tüfeğiyle öldürürse o tüfek yasaklanıyor. Hani dersiniz ya batının teknolojisini alalım ahlakını değil diye. Yok kardeşim, dünyanın en ahlaksız halklarından birine sahip bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemiz dahil Orta Doğulular batıdan öncelikle ahlak almalılar, nitekim burada bütün ahlak konusu dine bırakılarak insanların içinde ahlakın zerresi gelişmiyor. Önce ahlak alındı mı, ülkedeki insanlar sarayzadeden işsize kadar ahlaklı oldu mu teknoloji zaten gelişir. Ahlaksızı destekleyen geri zekalı ahlaksızlarla aynı havayı solumak bazen çok zor geliyor bana... Az buz da değil ülkede nereden baksan 20 milyon yetişkin ahlaksız var... Önce batının ahlakı alınmalı, yattığım yerden kazanırım zihniyeti son bulmalı, zengin koca bulacam zihniyeti keza. İnsanlar batılılar gibi ülkeleri için canla başla, itinayla çalışmalı ama insanların ürettiği katma değer de Almanya misali onu üretenlere gerçek hizmet olarak geri dönmeli. Yani ahlaklı halk ahlaklı insanları seçmeli.

Ülkemiz büyük, ülkemiz zengin de, ülkemizde genç potansiyel de var tek olmayan şeyimiz ahlak, işte tam da onu batıdan almadığımız sürece fakirliğe, diktatörlüğe, ülkenin zeka ortalamasının düşmesine, düştükçe daha da ahlaksızlaşmaya mahkumuz...

Eylemlerde bir gencin gaz bombasından ölmesinden sonra polise yasak geldi
1291


Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, polisin, protesto gösterilerini bastırmak için kullandığı gaz bombalarını yasaklama kararı aldı.
Cazeneuve, düzenlediği basın toplantısında, ekimde ülkenin güneyinde düzenlenen çevreci eylemde söz konusu bombanın kullanımı sonucu bir gencin hayatını kaybetmesi üzerine bu kararın alındığını söyledi.
Konuyla ilgili müfettişlerin hazırladığı raporları incelediğini belirten Cazeneuve, "Bu tür bir bombanın kullanımı, 21 yaşında genç bir insanın ölümüne yol açtı. Böyle bir olayın tekrarlanmasını istemiyorum ve bu yüzden kamu düzenini sağlamak için güvenlik güçlerinin bu bombayı kullanmasını yasaklıyorum" ifadesini kullandı.
Ülkenin güneyindeki Sivens Ormanı'nın yok olmasına yol açacak baraj inşasını engellemek üzere düzenlenen çevreci eylemlerde jandarmanın kullandığı saldırı amaçlı gaz bombası, Remi Fraisse isimli gencin ölümüne yol açmıştı.
Tarn bölgesi yerel meclisinde geçen ay yapılan oylamada, gencin ölümüne yol açan çevreci eylemlerin ardından, baraj inşasının askıya alınması kararı çıkmıştı.
Çevreci gencin ölümü, hükümete dışarıdan destek veren Yeşil ve Çevresi Parti ile iktidardaki Sosyalist Parti arasında krize dönüşmüştü.
Savcılık soruşturması sonucunda, gencin jandarmanın attığı saldırı amaçlı gaz bombası sonucu öldüğü kesinleşmişti.