Freelance olarak çalışanların dikkat etmesi gerekenler

Kasım 2013 | Özden Alperen Çal, Otomotiv Mühendisi
İnternetten Para Kazanmak

Türkiye gibi bir ülkede freelance olarak çalışmak çok zor. İş alırken, işi uygularken ve teslim ederken çeşitli bahaneler, gereksiz zaman kayıpları gibi her türlü olayla karşılaşma riskiniz çok yüksek. Bu riskleri en aza indirgemek için bir kaç öneri paylaşacağım sizlerle;
İletişimde net olun, müşteri zihninde ve kendi zihninizde soru işaretleri kalmasına izin vermeyin. İşin anlaşma kısmında özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Türkiye’de iletişim bozuklukları öyle şeylere yol sebep oluyor ki akla mantığa sığmaz. Freelance olarak işini yapacağınız kişinin sizden talebini, beklentisini iyi algılamaya çalışın ve isteklerinizi kesinlikle net bir şekilde dile getirin.
Fiyatlandırmaya dikkat edin ve ödeme periyotları koyun, iş görüşmesini tamamlamadan önce mutlaka geçiştirilmeden konuşulması gereken önemli konulardan biridir. Freelancer olarak yaptığınız işin karşılığını almak en doğal hakkınız, ne eksiği ile ne fazlası ile… Günümüzde pek çok forumda görüyoruz iyice ayağa düşmeye başladı bu işler ama sektörde yarışabilecek nitelikli insan sayısı gerçekten az. Ödeme periyotlarına gelecek olursak, anlaştığınız fiyatı birden talep etmek karşılıklı güven problemlerine sebep olacaktır, bunun için periyotlara bölerek çalışmak mantıklı görünüyor, en azından haksızlığa uğrama ve uğratma şansınızı düşürür. Bunun için en sık kullanılan yöntem (içinde bulunduğumuz dönem kullamıştık) iş başlangıcında ücretin %50’si iş tesliminde ücretin geri kalanı talep edilerek bu dönemin risksiz atılması sağlanabilir.
Sürpriz istekler, gereksiz zaman kayıpları, işi teslim ettiniz ücretinizi aldınız artık her iki tarafta tam mutlu derken aniden bir update ile karşı karşıya kaldınız bu sizin için bir zaman kaybı oluşturur ne yazık ki. Lakin doğru adımları atarak kendinizi bu yükten ve zaman kaybından koruyabilirsiniz. Müşterinize, sizin işin en başından ne kadar ciddi olduğunuzu hissettirmelisiniz bunu ilk başlıkta konuşmuştuk. Bu ciddiyeti bilen iş sahibi bu konuda sizin üzerinize gelme çizmesinin üst sınırını da iyi bilir. Kazançla bu olayı kapatabilmek için yapmanız gereken eklenecek modüller için ufak ücretler talep etmek olacaktır. Zamandan tasarruf etmek için ise işin en başında kolları sıvayıp yazılımı ya da tasarımı geliştirirken modüler çalışmanız gerekir.
Önerilmek ve doğru referans olabilmek, iş hacminizi arttırmak için müşterilerinizi mutlu etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Teslimat sonrasında müşteri sadakatini korumak adına iş başlangıcında onu kendinize bağlayıcı adımlar atabilirsiniz. Müşterinizin istediklerini yerine getirdiğinizde artık müşterinizin çevresindeki insanlar sizlerin potansiyel müşterisi haline gelmiş olacaktır.
Freelance maceranızda hepinize başarılar dilerim, sormak ya da eklemek istediğiniz olursa yorum olarak paylaşabilirsiniz, sevgiler : )

Kaynak: ozdencal.tumblr.com/post/66120786390/fre. . .