Freemium Modelde Başarılı Olmanız İçin 3 Madde

Aralık 2014 | Growthackingsk, Growth Hacker
Freemium pazarlama yöntemi uygulaması kolay olmayan, fakat doğru stratejiyi izlediğiniz takdirde sürdürülebilir gelişme gösterebilir ve değer yaratan firma haline gelebilirsiniz. SaaS tabanlı firmaların günümüzde sıklıkla kullandığı bu model, Growth Hacking teknikleri arasında da kullanıcı kazanmak ve dönüşümü arttırmak için kullanılmaktadır.

Sean Ellis,WordPress,Dropbox, LogMeIn vb. birçok firmaya Freemium modeli entegre etmek için çalışmalarda bulundu ve yazdığı blog yazısında aşağıdaki 3 maddenin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtmekte.

İlginizi Çekebilir:Minimum Maliyet ile Girişiminizin Büyümesini Hızlandırın
6033

1- Ücretsiz versiyonunuz, mutlaka kullanıcıların belirli problemlerini çözmeli ve değer üretmelidir. Ayrıca sunduğunuz Premium model gözle görülen özellikleri ile ücretsiz modelden ayrılmalıdır.

2- Dönüşüm hunilerini sürekli optimize ederek, hedeflediğiniz metriklerin verimliliğine odaklanın.

3- Kullanıcı deneyimlerini ve müşterinin üründen algıladığı değeri anlamaya çalışın.

Elbette her firma için Freemium model kullanılabilir olmayacaktır... Mesela, Kurumsal firmalar için online ürün/hizmet üretmeyen girişimler için.

  • Freemium modeli kullanmak için, marjinal maliyetinizin sıfır veya sıfıra yakın olmasında fayda var.


  • Bu model hizmet sunduğunuz tüm markete açık olacağı için, marketin premium model için talep toplamaya elverişli olması gerekir.


  • Marketteki mevcut firmalar gelirlerini ve paylarını kaptırmak istemeyecektir. Sektörleri incelediğinizde, Freemium modeli genellikle sektöre yeni giren firmalar tarafından uygulandığını görürüz. Bu yüzden rekabete hazır olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:Start Up’lar İçin Growth Hacker

Bu tür start-up'lar eğer hedef kitleleri ile doğru ilişkiyi kurabilir ve yukarıda verilen 3 kritere uyum sağlayabilirse, organik ve sürdürülebilir büyümeyi yakalama şansları artacaktır.


İnsanlar Bedavayı Sever!

Yazar Notu: Yeni Girişimler için gelir modeli yaratma noktasında sıkıntı çekenler için önerebileceğimiz bir kitap:Bedava! Verdiği örnekler ve akıcı anlatımı ile sıkılmadan okuyacaksınız.