Gaziantep baklavası

Per - 12:01 | Ada Dunn, Waitress
Baklava, Türkiye'de Ramazan veya Şeker Bayram ı olarak bilinen Eid-al-Fitr için geleneksel olarak hazırlanmıştı. Müslümanlar, kutsal İslami'nin öğle yemeği kutlayan Ramadan'ın sonunu kutlayan dini tatili. Bugün Türk tedavisi bütün yıl boyunca kullanılır ve Gaziantep şehrinde 500-baklava piçikleriyle özlememelisiniz, özellikle yaz ortasından Eylül'e kadar, bu esmeraldı renkli fıstıklar sadece baklava için doğru boyutlu olduğunda, özellikle de pistachio toplamı sırasında özlememelisiniz.
Bu popüler pasta için, gerçek Gaziantep pistachiosu, oluşan ve erimiş mantıkla kaplanmış ve semolin kremesiyle fırçalanmış wafer-thin filo para çarşafları arasında cömertli dağıtılır. Antepe baklava sonra erimiş yağ parçasıyla yayılır ve sonunda sıcak bir şeker ve limon suyla döküler.

9373

Türk ustaları ya da efendi piçilere göre, iyi pişirilmiş bir baklava nazik, ama aynı zamanda tam bir krispy. Onu çantayla kestiğiniz zaman kendi sesinin çatlaması vardır. Bu sadece taze bir işareti değil, en güzel baklava işareti de vardır. Bu çok tatlı veya a ğır değil, ağzında gökyüzünde bir tadı bırakır.
Kaymaklı Dondurma adındaki süt dondurma, Antep Baklava'nın çeşitli türkü kahveyle ya sabah ya da öğleden sonra bir fincan çayla zevk alabilir, ayrıca öğleden ya da akşam yemeğinden sonra bir tatlı olarak.
Tatil, özel bir gün veya kutlama... Baklava her zaman ağzımızı tatlıyor ve mutluluğumuzu dolduruyor. Sorbet, fıs t ık, fıstık ve krispi toprak katı ile sorbet tatlı sevmiyorum diyenler bile birden sorbet tatlıs ıyla ilgilenmeyen bir tatlı.
Ülkemizdeki baklava'nın önemi oldukça farklı olsa da, evde yapılan baklava üretimi Türk kadınların en sevdiği pastalarından biridir. Bu tarifi hazırlamak için küçük bir kalp gerekiyor. Baklava reçetesi, zorlukları ve işçiliği için bilinen, elbette birçok insan içinde önyargılamları yarattı. Bugün bu önyargılamı temizlemek istiyoruz ve baklava için bir reçete toplamak için gerçekten kolay bir şekilde halletmek istiyoruz. Bu tarifleri görüp kontrol ettikten sonra kesinlikle: "Baklava gerçekten çok kolay" diyeceksiniz.
Baklava'yı nasıl hızlı ve neredeyse istersen hazırlayabilirsin? Merak ediyorsanız, okuyunuz...

9373

1.Derin bir kasette, yağ, süt, yumurta, yumurta, tuz, yogurt ve su birleştir.
2. İyileşme fırsatından sonra süt yükselmeye başlayın ve paranın eline tutmadığı yeterince gül ekleyin.
3. Parayı 24 eşit parçaya bölün ve meringue dönüştürün.
Çalışma yüzeyini bir sürü cornstarch ile yayın ve meringular bir tatlı tabağının büyüklüğünü yayın.
5. Açık kıyafetleri temiz bir kıyafetle sakla ve 40 dakika dinlenmeye git.
6. Çalışma topunu yıldızla hafif fırçalayın. Sonra gözlükleri yıldızla fırçalayın, birbirlerinin üstüne koyun ve onları çarşafın genişliğinde açmaya başlay ın.
7. Bütün meringular aynı şekilde tedavi edildikten sonra, parayı birbirinden ayrılıp, yağla dolu bir tabakta koyun.

9373

8. Açık parayı iki parçaya bölün, alt ve üst katına. İlk katı uygulamayla başlayın ve aralarında erimiş mantığı çökün.
9. Fıstık ortasında sakinleşsin.
10. Diğer katları kaldırıp erimiş yağ ile sildikten sonra, kesinlikle karelere dikkatli bir bıçakla bölüler.
11. Fırında on dakika sıcaklık 195 dereceye kadar, sonra kalan mantığı ekle, sonra fırını 180 dereceye indir ve kontrol edilmiş şekilde başka 35 dakika daha pişir.

9373

12. Dışarı çıkın ve sıcak baklava'ya sıcak sorbet verin. Çekip hizmet ettikten sonra fıstık fıstığıyla çıkar.
Eğer hâlâ üretim sürecinin çok rahatsız olduğunu düşünüyorsanız, Türkiye'deki istanbul en iyi restoranlar bu tatlı sağlayacak. Ayrıca yummyadvisor.com danışmanıyla lezzetli tatlı alabilirsiniz.