Gebelikte fizyolojik değişimler

Ocak 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Vücut kendini gebelikte adapte eder. Bir çok geri dönüşümlü değişim olur. Genel olarak bu değişimler;
 1. Gebelikle birlikte uterusa ( döl yatağı ) kan akımı 10 kat artar.
 2. Uterusun ağırlığı, yüksekliği, kalınlığı, pozisyonu, simetrisi, dolaşımı, katmanları her şeyi değişir.
 3. Vajinanın asitliği artar. Bu sayede spermlerin yaşama şansı azalır.
 4. Vajina da renk değişimi gözlenir. Mavi - mor renge dönüşür.
 5. Kalbin yükü giderek artar. %2'den %17'ye atar. Bu nedenle sol yana yatılmamalıdır. Supin hipotansif denilen tansiyon rahatsızlığından korunmak için... Fizyolojik anemi, taşikardi kardiyovasküler sistemin etkilenmesiyle oluşur.
 6. Solunum sisteminde oksijen gereksinimi %40 artar. Nefes darlığı, burun tıkanıklığı görülür.
 7. Sindirim sistemi etkilenir. Bulantı-kusma gebelerin çoğunluğunda görülür. Kabızlık görülür. Pica denilen toprak yeme isteği görülür. Hemoroid sıkça görülür. Safra taşı oluşumu kolaylaşır.
 8. Sık sık idrara çıkılır bu da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Böbrek boyutlarında ve hacminde artış olur.
 9. Kas iskelet sisteminde bağ dokusu yumuşar. Düz kasların aktivitesi azalır. Kemikler yumuşar. Pelvis tabanı genişler. Bel sırt ağrısı çok görülür.
 10. Endokrin sistemde BHCG, progesteron ve HPL artar. Paratiroid hormonu artar. Kalsitonin hormonu artar. Aktif D vitamini seviyesi artar.
 11. Kilo artışı 12-15 arasında gerçekleşir.
 12. İlk 3 ayda hipoglisemi, son 3 ayda hiperglisemi görülür. Eğer anne diyabetliyse bebeğin makrozomi: iri bebek olması olasıdır.
 13. Alt ekstremitelerde ödem vardır. Varis oluşumu gözlenebilir. Bu nedenle sık sık ayakları uzatıp dinlenmek gereklidir.
 14. Gebelikte demir ihtiyacı artar. Bu nedenle gebelere demir desteği verilmelidir. Düzenli olarak kontrollerine giden gebe anemi açısından değerlendirilir ve demir desteğini alır.
 15. Kan hacminde yaklaşık 1600 ml artış olur. Bu artışın çoğunluğu plazma kaynaklıdır.
 16. Gebelerde folik asit ihtiyacı artar. Folik asit eksikliğinde fetüste nöral tüp defekti ve annede megaloblastik anemi gibi ciddi problemler yaşanabilir.
Gebelik