Gebelikte Kaşıntı ve Engelleme Yöntemleri

Eylül 2013 | Barış Kula, Webmaster
Gebelik kaldığı andan itibaren daha önceden yaşamadığımız pek çok değişik vücut tepkileri ile karşı karşıya kalırız. Bunun yanında özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarını bu durumun bebeğin sağlığı ve zarar görüp görmeyeceği konusunda ister istemez endişeye neden olabilir.

Gebelikte sebep olan kaşıntıların sebepleri ve bu sebeplerin önüne geçilmezi için yardımcı olacak açıklamalar aşağıda sıralanmıştır.


Kaşıntılar
Gebelik sırasında anne adayını hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelendiren durumlardan birisi de kaşıntılardır. Pek çok kadın gebeliğin seyri sırasında vücudun belirli bölgelerinde ya da genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşar. Kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Ancak bazı özel durumlar da söz konusu olabilmektedir.


Karında ve memelerde kaşıntı çatlakların ilk belirtisi
Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların ilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti artırarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt gebelik sırasında normalden daha aktif bir organdır. Hem kan akımları artar hem de ter bezlerinin çalışması hızlanır. Buna bağlı olarak meme altlarında, kasıklarda ve diğer cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntü ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlar da kaşıntıya yol açabilir.

Gebelik