Geliştirilmekte olan 10 çağ açıcı teknoloji.

Mayıs 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
10- Yapay solungaçlar.
1080

Bu aletlerin problemi suda çözünmüş oksijen eser miktarda olduğundan dakikada 190 litre suyu filtre etme zorunlulukları. Bu da boyut ve ağırlık problemleri yaratıyor ama ilk prototipler askeri amaçlı denizaltılar için geliştirilmekte.

9- Tarım Robotları
1080

Bunların ilk örnekleri Japonlar tarafından çilek tarlalarında ve MIT tarafından Cherry Domates tarlalarında deneniyor. Aletler meyvelerin olgunluklarını görsel algılayıcılarıyla algılıyor ve olgunları topluyorlar.

8- Güneş yağı yerine kullanılabilecek haplar
1080

Bir yosunun bir mercan tarafından dönüştürülmesiyle oluşan kimyasal yapı insan cildini de UV ışıklarına karşı dayanıklı hale getirebilir deniyor. Şimdilik test ediliyorlar. Dr. Paul Long / King’s College - Londra bu tür hapların 5 yıl gibi bir sürede kullanılır olabileceğini söylüyor.


9- Kağıt kalınlığında bilgisayar ve telefonlar
1080

Amerikan ve Kanada Üniversitelerinin ortak çalışması sonucu bir akıllı telefon prototipi yapılmış bile. Queens University rektörü Dr. Roel Vertegaal bu tür aletlerin 5 yıl içinde kullanılabilir olduğunu söylüyor.


6- Yeni dişlerin çıkması
1080

Utah Üniversitesinin bir çalışması yeni dişlerin laboratuvar ortamında kök hücrelerden oluşturulabileceğini söylüyor. Bu teknoloji diş çürükleri, dolgular ve kanal tedavilerine son verecek.

5- Hologram TV
1080
Bu tür ekranlar mevcut, yalnız görüntü üç boyutlu olduğundan piksel adetini işleyebilecek işlemciler henüz gelişmekte. Henüz çok küçük örnekler mevcut. MIT'den Michael Bove bu tür ekranların önümüzdeki 10 yıl içinde pazara çıkmaya hazır olabileceklerini söylüyor.


4- Gerçek zamanlı Google Earth
1080
Georgia Tech araştımacıları, dünya üzerindeki bir çok canlı kameradan aldıkları görüntüleri extrapolasyonla birleştiriyorlar. Şimdilik insanları ve araçları canlı olarak göstermek için çalışıyorlar ama amaçları buna hayvanları da katmak.


3- Kablosuz elektrik iletimi
1080
Tesla'dan beri bilinen ve geliştirilen sistem indüksiyon prensibine dayanıyor. Yine araştırmaları MIT ve özel şirketler yapıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde bunun mümkün olacağı öngörülüyor. Kablosuz enerji iletimi gerçekleştiğinde pil ve aküleri demode bırakacağı düşünülüyor.

2- Çok yüksek hızlı trenler.
1080
Bir süredir Japonya'da kullanılan manyetik süzülme trenleri (Magnetic Levitation) saatte 480km hız yapıyorlar. Bunların hızını sınırlayan en önemli unsur hava direnci. Araştırmacılar vakumlu bir borunun içinde saatte 6500km hızla gidebilecek trenler üzerine yoğunlaşmış. Araştırmayı yapan firma ET3, ilk prototipi yapmış bile.

1- Sürdürülebilir Füzyon Reaktörü
1080
ABD, AB, Rusya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan el birliğiyle Fransa'da ilk gerçek boyuttaki reaktörü yapmayı planlıyorlar. Füzyon fizyona göre 3-4 kat daha verimli, çok daha güvenli ve temiz. Projenin ismi ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) ve uzay istasyonundan sonra ikinci büyük uluslararası girişim.


kaynak: listverse.com/2013/08/29/10-incredible-c... .