Gıda zehirlenmesi hakkında

Nisan 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Besin zehirlenmesi; gıda kaynaklı hastalık, içine yabancı etmen karışmış besin tüketimi sonucu meydana gelen herhangi bir hastalıktır. Gıda zehirlenmesine neden olan şey bakteriler ve virüslerdir. Midenin bozulması sonucu sindirimde meydana gelen sıkıntılarla kendini gösterir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri; karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, ateş ve kas güçsüzlüğüdür. Bu belirtiler diğer hastalıklarla karıştırılabilir. İshal ve karın ağrısı bazı enfeksiyon hastalıklarında görülebilir. Birey zehirlenip zehirlenmediğini, aynı gıdayı tüketen arkadaşlarına bakarak karar vermemelidir. Zehirlenmeye neden olan etken ona denk gelmiş olabilir.
Gıda

İlk müdahale nasıl olmalıdır?

  • Yapılması gereken öncelikle doktora başvurmaktır. Zehirlendiğini düşünen kişiler kusturulması her zaman doğru değildir.
  • Belirtiler büyük olasılıkla, gıda mideyi geçtikten sonra ortaya çıkar. Bu aşamada kusturmak işe yaramaz.
  • Doktora gitmeden önce sıvı alımı yapmalıdırlar. Bol bol su içerek kaybolan suyu dengelemek gereklidir.
  • Hipertansiyonu olmayan bir hastaysa tuzlu ayran içebilir ya da soda içerek elektrolit dengesini korumak işe yarar.
  • Kusmanın ve ishalin durdurulmasını sağlayan ilaçları doktora danışmadan almak doğru değildir. Gastrointestinal sistemine müdahale etmemek gerekir.
Zehirlenmeye neden olan gıdalar; yumurta ve tavuk içeren gıdalara, mayonez ve bazı soslara, yaş pasta, dondurma gibi yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Deniz ürünlerine ve dolapta saklanması gereken yiyeceklerin dışarıda bırakılmış olmasına, uzun süre açıkta kalmış konservelere dikkat etmek çok önemlidir.

Zehirlenen hastalar doktora başvurarak takip altında olmalıdır. Vital bulguları ( ateş, nabız, tansiyon) alınır, serum takılır ve doktorun kararına göre antibiyotik uygulanır. Mide yıkama işlemi her zehirlenme işleminde yapılmaz.