Girişim Fikirleri -1- Artırılmış Gerçeklik ve BİA Üzerine

Haziran 2012 | Serkan Kiose, Girişimci
İnternetin hayatımıza etkisini takipte zorlanan ruhsal yapımıza rağmen, teknolojinin getirdiği herşey daha yeni ihtiyaçlar-daha doğrusu istekler- doğurmakta. Bu noktada belki teknolojiyi de bölümlendirmeliyiz.
  1. Bize ihtiyaç olarak gösterilenler/sunulanlar
  2. Gerçekten ihtiyaç duyduklarımız

Bu 2 kısmı ayrı ayrı incelemek gerekse de ben mevcut teknolojinin bir adım ilerisindeki bir yenilikten ve bunun ne tarz problemlere çözüm olabileceğinden bahsetmek istiyorum: Artırılmış Gerçeklik. Uzun zamandan beri tanıdığım insanlara bu konunun ne kadar önemli olacağından bahsedip duruyordum, ki Google ve Microsoft gibi devlerin bu konudaki çalışmaları da ardı ardına gün yüzüne çıktı.
Bu şirketlere yakın gelecekte diğerlerinin ekleneceğini öngörebiliriz. Artırılmış Gerçeklik ile ilgili ön bilgiyi bu yanıtımda bulabilirsiniz: inploid.com/t/artirilmis-gerceklik-augmented-reality-nedir/
Buna ek olarak inploid'deki bu ağdan da faydalanabilirsiniz: inploid.com/n/artirilmis-gerceklik-augmented-reality/
Konumuza dönecek olursak, yazımda, bu konuda çalışma yapan bazı firmaları ve artırılmış gerçekliğin bir adım ötesi -belki de birlikte çok güzel işler çıkabilecek BCI (Brain Computer Interface) ile ilgili bir derleme ve bu konuda Türkiye'deki bazı yerlerden bahsetmek istiyorum.
Artırılmış Gerçeklik çok yeni omamakla birlikte teknolojik gelişmelerle paralel olarak büyük bir ivme kazanmış durumda. Mobil uygulamalarda artırılmış gerçeklik kullanımı çığ gibi büyüyor ve aslında bir görüntü işleme teknolojisi olmasına -belki de bir yöntem- rağmen kullanım alanları hayal gücü ile sınırlı. DIY (Do It Yourself - Kendi Kendine Yap) projelerde dahi sayısız örneği oluşmaya başladı. Hatta bazıları:
Bisiklet ve yön bulma üzerine


Gösterilerinde profesyonelce kullanan Marco Tempest (marcotempest.com/):Aynı kişinin TED videosu - baya geliştirmiş kendini :)

Ve güzel bir kullanım alanı daha :)Bu arada Türkiye'de SAMPAŞ CRUMBS adını verdiği bir uygulama ile sosyal ağlar ile A.G. entegrasyonu için uluslarası bir projeyi sürdürmektedir (sampas.com.tr/kurumsal/detay.aspx?sectionıd=a%2bt5rujbedbt4zkmhbj6ww%3d%3d&contentıd=4wuqnpekı%2b38cbnmooz4sa%3d%3d).
Oyun sektörüne yönelik de birçok çalışma mevcut (A.G. ile ilgili inploid linklerinde bilgi mevcuttur). Buna ek olarak Microsoft'un bir etkinliğinde tanıştığım manogames.com da bu alanda Türkiye'deki iyi örneklerden. Kurucu ortağı Orçun da burada hatta: @orcun :)
Artırılmış Gerçeklik bir çok alanda ilerlemeye devam ederken, Bilgisayar İnsan Arayüzü ile ilgili çalışmalar da hızla artıyor. Özellikle düşünce gücü ile birşeyleri yönetme fikri insanlığın en büyük hayallerinden ve teknolojinin geldiği son noktada bunun gerçekleştirilmesine de çok az kaldı. Bu konuda ilk tüketim ürününü de emotiv firması yaklalık 300 dolardan piyasaya sundu (üstelik API'si de var :)): emotiv.com/

Girişimcilik
Gelelim Türkiye'ye. Bu konuda Kültür üniversitesi'nden Prof. Dr. Erol Başar dünyaca ünlü bir kişi ve çalışmalarını Türkiye'de bu üniversitede sürdürmekte. Beyin sinyallerini işleme üzerine kurulu olan bu teknoloji Türkiye'de iyi derecede geliştirilebilecek düzeyde ancak bu konudaki çalışmalar malesef henüz çok yok (takip edebildiğim kadarı ile). Üniversite - Sanayi işbirliği ile süper işler çıkabileceğine inanıyorum. Kişisel olarak; Artırılmış Gerçeklik ve Bilgisayar İnsan Arayüzü projelerine yönelimin orta ve uzun vadede çok büyük getirisi olacağını düşünüyorum.