GİRİŞİMCİ KİMDİR?

Ağustos 2013 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
Son beş yılda yaşamıma giren en güzel kelime “girişimci” oldu. Bu kelime insanı heyecanlandırıyor, farklı rüzgarı teneffüs etmeyi, her şeyi değiştirebilir olmasını insana öğretiyor ve yaşatıyor. Henüz resmi bir girişimci olmadım, hobi anlamında iyi girişimci olmak için denemelerim devam ediyor.

Girişimci; hevesli, ne istediğini bilen, bilgiyi formüle eden, diğerlerinden farklı şeyler gören, tıkandığında farklı yeni yolları deneyen, farklı olmayı seven, hatalarından ders alan, yüksek enerjili, insanların ihtiyaçlarını algılayan, azimli, problemleri fırsat olarak görme eğilimi olan, ekip çalışmasını önemseyen, adaptasyonu yüksek, etüt ve planlama yapabilen, zamanı iyi kullanan, aklında hedefi ve amacı birleştiren kişiyi girişimci olarak tanımladım. Bu özelliklerden 5 adedinin sizde olduğunu düşünüyorsanız, oturduğunuz yerden kalkın derim. Zaman işe başlama ve koyulma zamanıdır. Çalıştığım kurumda bu meziyetleri taşıyan arkadaşlarımdan bazen yardım isterim.

Tv8’de yayınlanan “Bir FİKRİN mi VAR?” 2012 Yılı Yarışmasının finalisti oldum. Bu yarışma ile yüksek enerjili ilginç mucit ve girişimci kişileri tanıdım. Ön eleme seçmeleri, WOW HOTELS İstanbul’da, TV Çekimleri 13 hafta Yeditepe Üniversitesi’nde yapıldı. Bir FİKRİN mi VAR? Yarışmasının Jüri Üyeleri; Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla ALATON, Brightwell Holding CEO Alphan MANAS, Bosphorus Gas'ın CEO'su ve İş Adamı Ali ŞEN’di.

Ülkelerin gelişmişlik durumuna bakıldığında, o ülkede yer alan girişimcilik potansiyeli ile gelişmişlik durumun paralel olgular olduğu hemen görülebilmektedir. Girişimcilik ülkemizde yeni filizlenen bir olgudur. Bu bağlamda yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın, bayanların sevdiği markafoni’nin kurucusu Sina Afra, e-bebek kurucusu Halil Erdoğmuş, yarışma ile tanıdığım Vodafone’nin CEO’su Serpil Timuray yetenekli insanlarımız.

Yarışmalarda tanıdığım hamsifinger’ın kurucusu Gürkan Gediz’e, dizisponsorları’nın kurucusu Ümit Şengül’e, Tv8’deki ‘Ayakkabı Boyama Mendili’ sunumu okullarda ders olarak gösterilen Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu) Fizik Bölümü öğrencisi Semih Dalkıran’a, kirlilersepete’nin kurucusu Hasan Polat’a, aslınındolabı’nın kurucusu Aslı Güvenç’e kurbağa yetiştirecek olan Zeliha Merve Yurtdaş’a daha çok destek olmalıyız.

Anadolu yaşamı sevdiren bir iklime, harika bir doğaya, çok özellikli doğal bitkilere, görsel içerikli doğal taşlara, ilginç bir tarihe, mavi/yeşil denizlere, harmonisi yüksek yemeklere, şifalı sulara, görünce her şeyi yapabilen insanlara sahip. Üzümden, kirazdan, dokumadan, peynirden, bitkilerden, güneşten, topraktan, çaydan, sudan, doğadan, ekmekten, hizmet alanlarında yeni markalar çıkarmalıyız. dünya küçüldü, yakın gelecekte güzel markalarla ve iyi girişimcilerle tanışacağız. İnternet ve kargo iletişimi ve ulaşımı yaşadığımız her yere taşıdı.

Girişimciliğe en iyi örnek Coca-cola’nın ulaştığı noktadır. Bitki kimyası gözlüğümle Coca-cola’yı değerlendirdiğimde, Coca-cola’nın başarısı içeriğinden çok sunumundadır. Coca-cola karışım içeriğinin sınırlı sayıda kişi tarafından bilindiği hep ifade edilse de, bu Coca-cola’ya biraz daha gizem eklemek için yapılan gelen mitolojik bir anlatımdır. 127 yıl önce oluşturulmuş (1886) bir sıvının içinde neler olabileceğini tahmin etmek bugün çok da zor değildir.

Benim gözümde her “Girişimci” yıldızlara ateş eden bir insandır.