Girişimcilere Nasihatlar

Mart 2013 | Sina Afra, İnternet Hizmetleri
Hızla kırılma noktalarından geçiyoruz. Ve bu aralar girişimcilik denilince, herkesin aklında internet girişimcisi olmak var. Mesela, iki hafta önce GEP (Global Entrepreneurship Program) İstanbul toplantısı vardı. 32 tane girişimci Amerikalı ve Türk delegelere sunumlar yaptı, fikrini paylaştı, tartıştı ve sonunda ilk 3 belirlendi. 32 girişimcinin çoğunluğu internet girişimcisiydi. Genelde son senelerin başarılı şirketleri internet şirketleri olduğundan ve bu şirketlerin girişimcileri rol modeli oluşturduğundan, Türkiye’de genelde girişimci olmak, özelinde de internet girişimcisi olmak revaçta.

Doğal olarak bana gelen girişimcilerin hepsi internet girişimcisi. Mayıs ayında okuduğum business plan sayısı 80 civarındaydı. Genelde ilk adım email üzerinden atılıyor. Bana gelen emaillerin hepsini cevaplıyorum. Bir bölümüyle toplantılar düzenliyorum. Muhtemelen ayda 20 tane girişimciyle buluşuyorum, konuşuyorum, tartışıyorum vs. Ve sene başından beri kendimce ufak notlar alıyorum. Onları derlemek ve paylaşmak istedim.

Girişimciden ilk toplantıda, ilk tanışmada benim beklediklerim:
 1. Toplantıya hazırlıklı gelmesi - yani fikrini tanıtmak için elinden gelen en iyi sunumu, en iyi teknolojiyi kullanması.
 2. Kendi fikrinin dünyadaki örneklerini bilmesi - onların neden başarılı veya başarısız olduğuna hakim olması.
 3. Ortakları varsa, ilk toplantıya mutlaka ortaklarıyla gelmesi.
 4. Ana fikri kısa ve öz anlatması. Herkes tam bu noktada heyecanlanıyor ve ana fikri anlattıktan sonra daha neler neler yapılacağını saymaya başlıyor. Hepsi doğru olabilir ama önce ana fikrin çok net ortaya konması gerekiyor. 20 tane ek fikriniz olsun, ana fikre odaklanmadıktan sonra, sizi dinleyen insanı kaybediyorsunuz.
 5. Gelir modeli veya finansallar hakkında fikir sahibi olması. İnternet bu konuda derya. Biraz ama sadece biraz emek sarf edince, inanılmaz güzel bloglar, örnekler ve diğer nice güzel kaynak bulabiliyorsunuz. Gelir modeli her ne kadar ön planda olmasa da, sonunda bir yatırımcının en dikkatli dinleyeceği bir konu oluyor.
 6. Kendini anlatması. Daha evvel neler yapmış, nelerden zevk alıyor, bu fikir nasıl kafasına yerleşmiş gibi. Bu sizi dinleyen herkes için çok ilginç bir nokta. Bu konuyu es geçmeyin.

 • Genel Nasihatlar (girişiminizi hayata geçirdikten sonra):
  1. Herkes büyük düşünün der. Onu yapın ama adımlarınızı ilk başta ufak atın. Büyük düşünmek aynı anda büyük adım atmak değildir :) Özellikle ilk adımlarınızın sağlam olması lazım.
  2. Elde ettiğiniz sonuç başarının ana ölçeğidir. Ama uzun vadede bu sonuçları nasıl elde ettiğiniz gitgide daha önemli olmaya başlar. Bunu ilk günden düşünün. İleride başarılı olursanız, diğer insanların size karşı duydukları saygı sonuçların yanısıra nasıl yaptığınızla da ilgili.
  3. Network boyutunu göz ardı etmeyin. Ne yaptığınızı başkalarına anlatın.
  4. İnternet girişimcisi olacaksanız, her gün ev ödevlerinizi yapın. Her şeyin ölçümlendiği bir dünyanın girişimcisi oluyorsunuz. Önemli olarak değerlendirdiğiniz her veriyi her gün izleyin. İnternet her gün değişebilen bir dünya.
  5. Kendinizi hiçbir zaman “kısa yoldan köşe dönme düşüncelerine” kaptırmayın. Başarılı olarak gördüğünüz her internet şirketinin arkasında çok büyük özveri ve doğru işi yaptıklarına dair inanç vardır.
  6. Sözlerinizi tutun. Özellikle ilk başladığınızda verdiğiniz hisse paylaşım ve ortaklıkla ilgili verdiğiniz sözler tutulmadıkları zaman, size on kat zarar ve kötü enerji olarak geri döner.
  7. Rakiplerinizle de iyi iletişimde olun. Onlara gerektiğinde yardımcı olun, bilgi paylaşın. Pazarı beraber büyütmeye özen gösterin. Rakiplerinize saygı duyun.
  8. Ekip ruhuna uymayan çalışanlarınızdan, gerekirse ortaklarınızdan hemen ayrılın. Girişimci olmak biraz futbol oynamak gibi. Takım olarak kazanıyorsunuz, takım olarak kaybediyorsunuz.
  9. Eğitiminize önem verin. Yani, kendinizi sürekli geliştirin. Kendi alanınıza hakim olduğunuzda, herkesin saygısını kazanacaksınız. Karar verme aşamasında, daha verimli kararlar vermeye başlayacaksınız.
  10. Uzun vadeli hedefleri her zaman kısa vadeli hedeflerin önüne koyun. Özellikle ortaklarınız ve yatırımcılarınızla.
  11. Paylaşmaktan korkmayın. Ne kadar çok paylaşırsanız, her şey o kadar büyüyecektir.