Global Game Jam İstanbul 2013

Ocak 2013 | Redeye, Avukat
Oyunder (1) ekibimiz sayesinde katılmış olduğum bu etkinlikte, itiraf etmeliyim ki hayatımda ilk defa VIP babında kabul görmüşlükten mütevellit, yahut yerküremiz üzre insanların bir anda aynı konuya odaklanarak çalışma şevkinden etkinlenmişlikten veya belki de sadece seçilen çalışma konusunun (2) dikkat çekiciliğinden ötürü dayanamayarak klavyeye sarılma ve yazma isteği içinde buldum kendimi.

Gerçekten de azimli bir ekibin, güler yüzlü çabalarının meyvesi olan (Microsoft merkezinde gerçekleştirilen startup weekend etkinliklerini aratmayan) bir maraton bugün itibariyle başlamış bulunuyor. Dünyanın pek çok ülkesinde ve başka başka şehirlerinde yakın zamanlı başlamış bulunan bu etkinliğin (3) İstanbul ayağında, yarışmacılar için bu gerekli ve neşeli ortamı oluşturarak, Türkiye Oyun Sektörünü tahkim edenler arasında yer alan Bahçeşehir Üniversitesi BUG (*) karargahına ne kadar teşekkür etsek yine de az kalabilir... Keza o yun denen müessesenin ne radde önem arz ettiğini bilmeyenler varsa başta Huizinga olmak üzere Mehmet Ali Kılıçbay (4), Metin And (5) ve Bernard Suits (6) gibi yazarların eserlerini bir gözden geçirmelerini tavsiye edebiliriz.

Etkinliğe olan ilginin yanı sıra (günümüzde disiplinler arası çalışmaların ürünü ve multimedya eseri kabul edilen) oyunların yapım süreçlerinde gereken sanatsal çabanın farkına varmışlığın bir sonucu olarak sadece biz yazan çizen tayfa misali satırlar, kodlar arasında gezenler değil ama başta sanat olmak üzere diğer alanlarda faaliyet gösteren kişilerin de bir araya gelmiş olması üzerinde durup düşünülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Yarışmacı arkadaşlarımız etkinlik kapsamında matrak sunumlar eşliğinde verilen bir tema etrafında kümeleşerek (halen listenin sonunda da yer alsa artık yaratıcı endüstriler arasında görülerek hak ettiği önemi kazanmaya başlayan) oyun geliştirme süreçlerini deneyimleyecek; umuyorum ki birlikte çalışmanının öneminin farkına ve zevkine varacaklar.

Hepsine bu maceralarında başarılar; hızlı atlanan level'lar diliyorum. Bölüm sonu canavarlarının bileklerini bükün emi. May the games be with you all (7).

(1) Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği
oyunder.org/

(2) yarışmanın farklı ülkelerde eş zamanlı başlamamış olmasından ötürü temanın ne olduğuna dair internet aracılığı ile yorum yapılması istenilmiyor olduğu için şimdilik açıklayamıyorum; müsade edildiğini öğrendiğim anda güncellemesini yapmaya çalışacağım.

GÜNCELLEME: Çalışma konusunun açıklanmasını beklerken, az sonra açıklıyoruz, söylemek üzereyiz gibi ifadelerle insanları heyecanlandırıp birden "kalp atışı ritmi" olarak verilen temayı gerilimi arttırmak için kullanılan bir efekt sandım bir an. Ama sonra ilk aklıma gelen yapılan bir takım deneylerde insan gruplarının belirli bir konu üzerine odaklanması sağlandığında ortaya çıkan olumlu sonuçları üzerine okuduklarımı hatırlayarak sevindim doğrusu. Keza biz oyunların ölmezleri için sahneler kurgulayacak arkadaşlara, yaşam ritmi üzerine düşünmenin salık verilmesi şahsi kanaatimce tartışılıp değerlendirmeye alınması gereken bir durumdur...

(3) Bilmeyenler için bir not: bu bir oyun geliştirme yarışmasıdır.
(*) bug.bahcesehir.edu.tr/
(4) bkz. Felsefesiz Sanat Oyunsuz Tarih
(5) bkz. Oyun ve Bügü
(6) bkz. Çekirge, Oyun, Yaşam, Ütopya
(7) Oyunlar sizinle olsun.