Google Parkinson Hastaları İçin Kaşık Yaptı

Eylül 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Dünyanın bu tarafında insanlar tanrıları adına birbirlerini katlederken sözde gavurlar insanlar için yararlı ürünler üretme peşindeler. Yok türbandı, cemaatti, cami yapacağız da, diyanete para yağdıracağız, tüm bakan çocuklarına gemi filosu alacağız, IŞİD'i MİT tırları, Kızılay ve THY ile besleyeceğiz de, biz de halk olarak kör kör bunları destekleyeceğiz derken aslında yaradılanı yaradandan ötürü değil de var olduğu için sevenleri ve onların faydasına çalışanları görüyoruz... Bunu yapanlar tabii ki Müslümanlar değil hatta Müslümanların gavur diyerek aşağıladıkları üstün ahlak sahibi ırklar. Türkiye'de yaşamaktan memnunum ama halkın bir kesiminden resmen utanıyorum... Bizde hala tesettürlü damacana tartışılsın dursun. Tüüüü. Biliyorum siz softalar bu yoruma kızacaksınız, beğenmeyeceksiniz ama her zaman söylediğim gibi utandığım kesim zaten sizsiniz, ben de sizi hiç mi hiç beğenmiyorum. Keşke batının ahlakını alabilecek kadar kafanız çalışsa, nitekim sizlerde beğenmediğiniz batının ahlakının onda biri yok hatta tanrınız bile sizlere ahlak vermekte kifayetsiz kalıyor... Çok kötü şeyler yazdığımı düşünüyorsunuzdur tabii, en küçük eleştiriye gelemezsiniz, tek ayak üstünde sallanan inanççığınızla. O pek sevdiğiniz futbolcu ve yardakçıları gibi günah işleme özgürlüğümü kullandığımı düşünün sizler de.

Google son zamanlarda pek çok bilimsel alana el atmış durumda.

En son geçtiğimiz aylarda şeker hastalarının şekerlerini ölçen kontakt lens üreten Google X’Life Bilim bölümü bu sefer yemek yemeyi kolaştıran bir kaşık – Liftware spoon üretti. Özellikle Parkinson hastaları veya ellerinde sinirsel bozukluklardan (esansiyel tremor) dolayı titreme olan hastalar için yemeği dökmeden yiyebilmeleri için bir kaşık üretti.

Google’ın son zamanlarda aldığı ve roket projelerine dahil ettiği Lift Labs isimli, San Fransisco şirketi tarafından geliştirilen kaşık pek çok insanın işine yarayacak gibi gözüküyor. Liftmakers elleri titrediğinden dolayı yemek yemekte zorlanan kişiler için yüksek teknolojiyle kaşığı stabil tutmayı başaran bir cihaz geliştirdiler. Eller titrese bile kaşık bunu algılayarak yemeğin konulduğu kısmı stabil tutmayı başarıyor. Şirket kurucusu Anupam Pathak, bu ileri teknoloji cihaz sayesinde kişilerin kendilerini daha normal hissederek , psikolojik ve fiziksel olarak iyileşeceklerini belirtiyor. Google yatırımını geri alır mı bilmem ama bu pek çok insana yardımcı olacak bir buluş gerçekten. Şarj edilen kaşık bir öğün boyunca idare edebiliyor. Ayrıca çıkan ucu sayesinde kolaylıkla temizlenebiliyor. Google pek çok insanın hayatını kolaylaştıran projeler yapmaya devam ediyor. Bakalım gelecekte Google hangi konulara el atacak ya da hangi şirketleri alacak?