Gözlerin Sözlerden Çok Şey Söylediği 22 Fotoğraf

Ekim 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
"Gözler ruhun aynasıdır. " derler. Birisi hakkında gözlerine bakarak edindiğiniz ilk izlenim genellikle doğrudur. İşte gözler ve tarihi fotoğraflar...

1916

Delilik
5710

1916 Eylül'ünde Courcelette Savaşı sırasında bulunduğu siperde savaş bunalımı yaşayan ve şoka girmiş bir bir asker. "Savaş Bunalımı" terimi Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yoğun bombalama, çaresizlik vb. sebepler nedeniyle yaşadıkları savaş travmasına verdikleri tepki olarak tanımlandı. Panik, kaçma, mantık yürütememe, uyku, sürekli yürüme veya konuşma şeklinde dışa vuruluyordu.

(Fotoğraf: xerq.io)

1933

Nefret
5710
Adolf Hitler'in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşı Joseph Goebbels. Goebbels fotoğrafı çeken Alfred Eisenstaedt'in bir Yahudi olduğunu öğrenene dek gülümsüyormuş. Eisenstaedt tam da Goebbels gerçeği öğrendiği o an bu fotoğrafı yakalamış.

(Fotoğraf: life.time.com)

1941

Çaresizlik
5710
Varşova'daki bir getto bölgesinde kaldırıma uzanmış, açlıktan ölmek üzere bir kadın. Fotoğraf 1941 yılında Heinz Joest isimli bir Alman askeri tarafından çekilmiş.

(Fotoğraf: wien.gv.at)

1941

Teslimiyet
5710

Bir Alman Nazi subayının kişisel albümünden alınan bu fotoğraf, "Vinnitsa'daki son Yahudi" olarak etiketlenmiş. 1941 yılında, Ukrayna'daki Vinnitsa ve çevresindeki 28.000 Yahudi, Naziler tarafından öldürülmüş ve resimde görüldüğü gibi toplu mezarlara gömülmüşlerdi.

(Fotoğraf: rarehistoricalphotos.com)

Şubat 1943

Yenilgi
5710
Stalingrad Muharebesi sırasında bir Kızıl Ordu askeri, esir aldığı bir Alman askerini tutsakların yanına götürüyor. Savaşta Almanlar kuşatılmış, ısınmak için kullandıkları yakıt ve medikal erzakları çabucak tükenmişti. Binlerce asker donarak, açlıktan ve hastalıktan ölmeye başladı. Stalingrad Muharebesi de böylece iki milyondan fazla insanın öldüğü tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak tarihe geçti.

(Fotoğraf: wikipedia.org)

Ağustos 1944

Utanç
5710

Naziler ile işbirliği yaptığı için cezalandırılan Fransız bir kadın. Kadının fahişe olduğu sanılıyor ve Alman subaylarıyla yattığı söyleniyor. Kafası tıraş edilerek kadın işaretleniyor. Montelimar, Fransa, 29 Ağustos 1944.

3 Nisan 1945

Korku
5710

15 yaşında bir Alman askeri: Hans-Georg Henke. Rectenbach, Almanya'da 3 Nisan 1945 tarihinde ABD 9. Ordusu tarafından esir alınıyor. Henke, Luftwaffe (Hava kuvvetleri) anti-hava timinin (Flakhelfer) bir üyesi. Babası 1938 yılında annesi ise 1944 yılında ölmüş, o da hayatta kalabilmek için orduya katılmış. Dünyası başına yıkılmış durumda ve göz yaşlarına engel olamıyor.

(Fotoğraf: life.time.com)

1945
Yorgunluk
5710
1945 yılında Limburg, Almanya'da Müttefikler tarafından bir Alman esir kampından kurtarılmış Amerikan asker. Tutsaklığı boyunca bir deri bir kemik kalmış olan asker karyolasında tavana bakarken bakışlarının korkutucu ifadesi objektife böyle yansımış.

(Fotoğraf: life.time.com)

1945
Aldanmışlık
5710
Fotoğrafta kucağında bir köpek tutan Onbaşı Yukio Araki (17 yaşında), 72. Shinbu Kıtası'ndan dört arkadaşıyla (18 yaş civarında) birlikte görülüyor. Fotoğrafçı Asahi Shimbun bu fotoğrafı 72. Shinbu Kıtası'nın Bansei Hava Üssü'nden Okinawa'da gerçekleştirecekleri Kamikaze saldırısından bir gün önce çekmiş. 17 yaşındaki Yukio Araki, 27 Mayıs 1945'te öldü. Okinawa saldırısındaki tüm Kamikaze pilotları 17-22 yaşları arasındaydı. Kısaca, insanların kafasında canlandırdığı kahramanlık algısından çok farklı bir şeydi Kamikaze pilotluğu.

(Fotoğraf: wikipedia.org)

1945
Sevinç
5710
"Güzellik Özgürleşti" isimli bu fotoğraf 1945 yılında çekilmiş. Görüleceği üzere kadının vücudu ve yüzü oldukça zayıf. Fakat mahkûm olarak tutulduğu yerden kurtarılırken yüz ifadesi son derece ışıltılı ve canlı görünüyor. Sanki hiç tutsak edilmemiş.

(Fotoğraf: scrapbookpages.com)

12 Nisan 1957
Kıskançlık
5710
Sophia Loren ve Jayne Mansfield, 20th Century Fox'un Sophia Loren onuruna verdiği bir partide.

(Fotoğraf: Vanity Fair)

1963
Dehşet
5710
Yine Alfred Eisenstaedt tarafından, Paris'teki bir kukla tiyatrosunda çekilmiş bir fotoğraf. Çocuklar oyunun kahramanlarından biri olan ejderhanın katledilişini izlerken dehşet içindeler.

(Fotoğraf: life.time.com)

18 Haziran 1965
Barış
5710
Fotoğraftaki askerin adı bilinmiyor ama Phuc Vinh'deki 173. Hava Müfreze Taburu'na bağlı olarak havaalanında savunma birliğinde görevli olduğu biliniyor. Şimdilik savaştan uzak...

(Fotoğraf: Horst Faas)

1974
Şaşkınlık
5710
İşitme engelli olarak doğmuş Harold Whittles isimli bir çocuk, yardımcı bir duyma cihazıyla ilk kez bir ses duyuyor.

(Fotoğraf: Jack Bradley)

1984
Rahatlama
5710
Kalp nakli konusunda bilime yön veren kişilerden Polonyalı doktor ve politikacı Zbigniew Religa, 23 saat süren başarılı bir kalp nakli ameliyatından sonra dinleniyor. Asistanı köşede uyuyup kalmış.

(Fotoğraf: James Stanfield)

Aralık 1984
İhtiyat
5710

Şarbat Gula, (doğum 1972) fotoğrafı National Geographic dergisine 1985 yılında kapak olduktan sonra geniş kitlelerce tanınan Peştun kökenli Afgan.

Şarbat Gula, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kaldı. 1984 yılında Pakistan'da bulunduğu Nasır Bağ mülteci kampında Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekildi. Gula, kamptaki okulda öğrenciydi. Afgan kadınların fotoğraflarını çekmek konusunda zorluklar yaşayan Steve McCurry, eline geçen fırsatı iyi değerlendirdi. Gula fotoğrafı çekildiğinde yaklaşık on üç yaşındaydı.

Bu fotoğraf, National Geographic 1985 haziran sayısında "Afghan Girl" (Afgan Kızı) başlığıyla yayımlandı. Şarbat Gula keskin bakışları ve yeşil gözleriyle, seksenli yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi oldu. Fotoğraf ayrıca yayın dünyasında en fazla bilinen fotoğraf unvanına sahiptir ve "Üçüncü Dünyanın Mona Lisa'sı" diye tanımlanmıştır.

2002 yılında McCurry, Şarbat Gula'yı tekrar buldu ve fotoğrafını çekti. Buradan görülebilir.

(Fotoğraf: Steve McCurry)

15 Nisan 1989
Panik
5710
15 Nisan 1989'da yaşanan Hillsborough Felaketi'nden bir görüntü. Sheffield şehrinin takımı olan Sheffield Wednesday'in sahası Hillsborough Stadyumu'nda gerçekleşen olayda tamamı Liverpool'un taraftarı olan 96 taraftar ezilerek ölmüş, 766 kişi ise yaralanmıştı. Olay, İngiltere ve dünya futbolunun en ölümcül ve en acı kazalarından biri. Turnikesi bulunmayan kapıların açılması, içeri giren taraftarların boş olan kısımlara yönlendirilmemesi ve polisin ihmalkârlığı, olayları bu noktaya taşıyan ana nedenler olarak gösteriliyor.

(Fotoğraf: photosofwar.net)

9 Ağustos 2010
Cesaret
5710
Bibi Ayşe, 18 yaşında. Babası 12 yaşındayken onu bir Taliban askerine vermiş.

National Geographic Dergisi'nin Aralık 2010 sayısında şöyle yazıyor:

"Kasım 2009'da, Afgan kadınlar için kadınlar örgütünün Kâbil'deki sığınma evinde Bibi Ayşe ile tanıştığımda 19 yaşındaydı. Kocası evlendiği günden, yani 12 yaşından beri onu dövüyormuş. Öldüresiye dövdüğü bir gün, bir komşusundan yardım istemek için evden kaçmış. Taliban savaşçısı olan kocası, izin almadan gittiği için onu cezalandırmak amacıyla dağlarda ıssız bir yere götürmüş. Birkaç adam elini kolunu tutarken, kocası burnunu, kulaklarını ve saçını kesmiş. Çığlıklar atmış Ayşe, ama boşuna. "Gücüm yetse hepsini öldürürüm! " dedi bana. Ayşe için, ona bir gün yine iyi olacağına dair umut vermek için, güçlü olmak istedim. Ama o anı anlattığında, ağlamaya başladım. Ayşe, Ağustos ayında, kapsamlı bir rekonstrüktif ameliyat için ABD'ye gitti. " -> ekşi sözlük'ten

Bibi Ayşe ameliyat oldu ve estetik bir burun yapıldı.

2010
Şok
5710
İtalyan Onbaşı Antonio Metruccio, Afganistan'da 72 saat süren bir çatışmadan sonra sanki artık başka biri.

(Fotoğraf: Pursuit Notes)

2011
Acı
5710
Nguyen Thi Ly, 9 yaşında, Agent Orange gazının etkileri yüzünden gelişim yetersizliği sorunu yaşıyor. Vietnam Savaşı sırasında ABD ordusu Vietnam'a havadan 12 milyon galon Agent Orange isimli bitki ilacı yağdırdı. Bu ilaç ağaçların ve bitkilerinin yapraklarının dökülmesini sağlıyor, böylece Vietnamlılar saklanamıyorlardı. Ayrıca temas ettiği an öldürüyor, Vietkong güçlerinin beslendiği ormanlardaki besin kaynaklarını da yok ediyordu. En az 4.5 milyon Vietnamlı ve 2.5 milyon Amerikalı bu ilaca maruz kaldı. İlacın kullanılmasının üstünden 30 yıl geçmesine rağmen kanser de dâhil olmak üzere Agent Orange'ın etkileri üç nesildir halen devam ediyor.

(Fotoğraf: foto.jp.dk)

2012
Masumiyet
5710
"Safir Gözlü Çocuk" isimli bu fotoğraf, fotoğrafçı Vanessa Bristow tarafından çekildi. Bristow fotoğrafı yayınladıktan sonra Photoshop hilesi yaptığından dolayı bir hayli tepki aldı. Fakat cevabı çocuğun başka fotoğraflarını paylaşarak verdi. Mavi gözler ve koyu deri Oküler Albinizm ya da Nettleship-Şelaleleri Albinizmi veya Juvenile uveitis olarak biliniyor. İki türde de iristeki pigment oranı düşük yoğunluğa sahip oluyor.

(Fotoğraf: Vanessa Bristow)

2013
Masumiyetin Yitimi
5710
Fotoğrafta Suriye'deki isyan cephesinden sekiz yaşındaki Ahmed, sigara içerken ve Halep'teki bir barikatta elindeki AK-47 ile bekçilik yaparken görülüyor. Gözlerindeki ve yüzündeki ifade, onun yaşlarındaki hiçbir çocuğun tanımaması gereken korkutucu bir şiddeti çoktan benimsediğini gösteriyor.

(Fotoğraf: Sebastiano Tomada)