Gün Boyunca Enerjik Kalmak

Ağustos 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Özellikler bu yaz günlerin yoğunluğuyla birlikte günün tamamını enerjik geçirmek zor. Güne ne kadar enerjik başlasak da bu enerji mutlaka bir yerde sönüyor. Her gün her gün artan enerjisizlikle kırılan motivasyon gerek iş yaşamımızı gerek ev yaşamımızı olumsuz etkiliyor. Burada kanıtlanmış ufak yöntemlerle enerjinizi nasıl sabit tutacağınızı ve ömrünü uzaltacağınızı göreceğiz.

1. Öncelikle su içmeyi gerçekten alışkanlık edin. Gün içinde bol bol su içmek vücuttaki toksinleri atmanın ve vücudu canlandırmanın en doğal yoludur. Aynı zamanda su alımıyla da kafein alımını bırakın.Sağlık

2. Ana öğünlerde yemek miktarını azaltın ve ara öğünlere yönelin. Ara öğünlerde fındık, ceviz, yağsız yoğurt ve kuru meyve gibi besinler sizi "gıda koması"na girmekten kurtarır ve enerjinizi korur. Gün boyunca yüksek şekerli ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durun.
Sağlık

3. Yoğun iş temposunda bazen durun ve vücudunuzu gererek derin bir nefes alın. Biraz dinlenin. Uzun süreli bilgisayar kullanımında esneme, nefes ve hareket üçlüsünü uygulamayı bırakmayın.
Sağlık

4. Dışarıda günlük yürüyüşleriniz olsun. Bununla birlikte dilerseniz bir spor salonuna gidebilirsiniz. Spor size dayanıklılık ve sabrı öğretir. Ayrıca sizi stresten koruyarak kolay yıpranmanızın önüne geçer.Sağlık

5. Uyku alışkanlıkları çok önemlidir. Her uykunuzdan kalktıktan sonra kendinizi hayata yeni doğmuş gibi hissetmeniz gerekir. Sağlıklı bir uyku bu hissi verir ve böyle uyanmak gününüzün enerjisinin büyük bir kısmını elinde tutar. Unutmayın, sadece bir gecelik uykunun bozulmasını ancak bir haftada telafi edersiniz. Uyku hassas ve çok önemli!
Sağlık

6. Doktorunuza danışarak günlük C ve B vitaminleriyle vitamin programı yapabilirsiniz.Sağlık