Güneş Kremleri İle İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Dışarı çıkarken güneş kremi sürerek koruma altında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama aslında bundan çok daha fazlası söz konusudur. Yeterince krem sürülmemesi ya da talimatların yanlış anlaşılması yetersiz korumaya ve güneşin cildinize zarar vermesine yol açabilir.
Güneş Kremi
Güneş kremini dışarı çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce sürmeniz gerekir. Güneş kremini sürmek için, plaja gidene kadar beklemeyin. Cildin, birçok güneş kremindeki aktif bileşenleri emmesi için zaman gerekir. Cildiniz dışarı adımınızı attığınız andan itibaren güneş ışınlarını almaya başlar ve bu nedenle, gideceğiniz yere ulaşmadan önce, güneş kremini sürmeniz gerekir.
Güneş Kremi

Yüksek koruma faktörlü bir krem sizi tüm gün korumaz. Tüm gün koruma gibi bir şey yoktur. Koruma faktörü ister 15, ister 50 olsun, tüm güneş kremleri yaklaşık iki saat sonra etkinliğini yitirir. En az 30 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmanızı ve dışarıda iki saat kaldıktan sonra tekrar krem sürmenizi gerekmektedir. Kaç kat sürdüğünüzün de bir önemi yoktur. Tüm vücudunuz için tam bir bardak dolusu krem kullanın.
Güneş Kremi

Yüzdükten sonra su geçirmez ya da suya dayanıklı güneş kremini tekrar sürmek gerekir. “Suya dayanıklı” ve “su geçirmez” terimlerini havluya dayanıklı terimi ile karıştırmamak gereklidir. Suya dayanıklı güneş kremlerinin dayanma gücü yüksek olsa da, hiçbiri suya yüzde 100 dayanıklı değildir. Losyonlar cildi suda yaklaşık 40 dakika korur.

Güneş Kremi

Her yaşta çocuğa güneş kremi sürülebilir. Mümkünse fiziksel engeller (pamuk pantolonlar, uzun kollu giysiler ve şapkalar) kullanın. Ama yüz ya da elin üst tarafı gibi kısımlar için, altı aylıktan küçük bebeklere bile az miktarda güneş kremi sürülebilir. Hafif ve kaşındırıcı olmayan mineral bazlı engelleyiciler (titanyum dioksit ya da çinko oksit gibi) içeren ve özellikle bebekler için tasarlanmış formülleri tercih edin.Güneş Kremi