Gurmar | Gymnema Sylvestre

Mayıs 2014 | Turan Söylemez, Araştırmacı
409


Gurmar Afrika ve Hindistan kökenli bir odunsu bitkidir. Gurmar ormanlarda yetişen bir sarmaşığın yaprağıdır, yaprakları çiğnendiğinde ağızda şeker tadının alınmasını engellemektedir, hintçe isminin gurmar olma sebebiyle hinçede şeker yok edici anlamında kullanılır. Şeker emilimini ve şekerin yağa dönüşümünü yavaşlatmaya yardımcıdır. Yaprakları ilaç yapımında kullanılır. Gurmar Hint ayurvedik tıbbında sıkça kullanılır. Sağlıklı ve mutlu yaşam sanatı ayurveda için gurmarın önemli bir yeri vardır.

Gymnema Sylvestre diyabet, metabolik sendrom, zayıflama (tatlı krizlerini önler) ve öksürük tedavilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda gut, anemi, romatoid artrit, sıtma tedavisi ve yılan ısırıklarında panzehir olarak da kullanılır. Sindirim sistemini uyarır, idrar söktürücüdür (diüretik), kabızlığı giderir, idrar söktürücü ve iştah kesici bitkiler arasında yer alır.

Gurmar barsaklardaki şeker emilimini azaltan maddeler içerir. Aynı zamanda vücuttaki insülin miktarını artırır ve pankreas hücrelerinin büyümesini sağlar. Ki insülin burada oluşmaktadır.

Uygun şekilde kullanıldığında 20 aya kadar herhangi bir sorunla karşılaşıldığı rapor edilmemiştir. Hamile ve emzirenlerin gurmar kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Gurmar şeker hastalarının kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Aynı zamanda insülin tedavisi de görüyorsanız, kan şekerinizin düşüp düşmediğini kontrol ederek kullanmalısınız. Ameliyat sonrası gurmar kullanırsanız glükoz seviyeniz etkilenebilir. Doktor kontrolü altında kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kullanımı:

Bir subardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı kadar gimneya bitkisi koyulup 7-8 dk. Kadar bekletildikten sonra süzülerek içilir, demleme esnasında içerisine bir adet de çubuk tarçın koyulursa çok daha iyi olur. Ayrıca bitki ağızda çiğnenilerekte kullanılabilmektedir.