Hacker'ların Anavatanı: Çin

Nisan 2014 | Osman Tüysüz, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
7616

Teknolojinin gelişmesi son kullanıcılar kadar siber suçlulara da yarıyor. Akamai'nin yayınladığı 2013 son çeyrek hack raporu tüyler ürpertiyor. İşte detaylar.
Hack saldırıları her geçen gün artıyor. Ancak artan bir diğer istatistik ise saldırıların artış hızı; diğer bir deyişle sanal suçlar adeta kartopu gibi büyüyor. Akamai tarafından yayınlanan son araştırmaya göre, hacker'lar 2013 son çeyreğinde web sitelerine bir önceki çeyreğe oranla yüzde 75daha fazla saldırı düzenledi.
Dünya genelinde gerçekleştirilen DDoS saldırılarını temel alan araştırmaya göre, en fazla hedef alınan siteler işletmelere ait olanlardan seçiliyor. Üstelik her üç web sitesinden biri için aynı saldırı tekrar tekrar yapılıyor.
Saldırıların kaynağı ise yine şaşırtmadı. Dördüncü çeyrekte gerçekleşen DDoS saldırılarının yüzde 43'ü Çinkaynaklı olarak düzenlendi. Arkasından ise sırayla ABD ve Kanada geliyor. Bir önceki yılın (2012) son çeyreğiyle kıyaslandığında hack saldırılarında yüzde 2.500 artış gösteren Kanada ise şok etkisi yarattı.