Hamster Bakımı

Temmuz 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Aldığınız hamster için uygun ve yeterli büyüklükte bir kafesiniz olduğuna emin olun. Satılan çloğu kafesin hamsterın ihtiyaçlarına göre yeterli büyüklükte olmadığını unutmayın. Suriye hamsterları zıplamayı ve hareket etmeyi çok severler. Bu yüzden onlar için fare kafeslerinden alırsanız daha uygun olur. Cüce hamsterlar ise cam akvaryumda tutulmalıdır. Çünkü tel kafeslerin arasındaki boşluklardan rahatça kaçabilirler.
Hamster

2. Suriye hamsterları her zaman kafeste tek olmalıdır. Yoksa ilerleyen haftalarda birbirlerini öldürebilirler. Cüce hamsterlar bir arada tutulabilir ama yine de her zaman kavga etme riskleri vardır.

Hamster

3. Hamster, kafesinde su, yem, oyuncak ve tekerleğe ihtiyaç duyar. Kafesin altında 7 cm kadar bir tabaka olmalıdır.
Hamster

4. Genellikle kafeslerdeki tekerlekler çok küçüktür ve hamsterın sırtına pek iyi gelmez. Cüce hamsterlar için en az 20 cm, Suriye hamsterları için en az 28 cm büyüklüğünde tekerlekler alın.
Hamster

5. Hamsterın kafesten kaçamayacağına emin olun. Hamsterlar kaçma konusunda çok iyidir. Bu yüzden kafesteki boşlukları kapatın ve gevşek tellerden geçebileceklerini unutmayın.
Hamster

6. Hamsterınız için yeterli oyuncak alın. Çoğu hamster sahibi hamsterına bir tekerlek ve bir top verir. Böyle olunca hamster sıkılır ve telleri kemirmeye başlar. Ona tuvalet kağıdı rulosu, eski terlik, çiğneme oyuncakları gibi oyuncaklar da verin.
Hamster