Hard Disk Rehberi

Kasım 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Bilgisayarın harici veya sabit olsun en önemli bileşenlerinden biri de depolama diskleridir. Disk seçimi size depolama alanının genişliğinden bilgisayarınızın hızına kadar birçok etkiyi vaad eder. Bu nedenle yazımızda A'dan Z'ye, enine boyuna hard diskleri tanıyacağız. Hard disk seçmeden önce bu yazıyı okutun, seçmek isteyen birine de okutun. Çünkü güzel bir yazı olacak.

Günümüzde genel olarak kullanılan üç tür hard disk mevcut:
  1. HDD (Hard Disc Driver): Bu hard diskteki veriler, bir eksen etrafında dönen manyetik bir disk üzerinde bulunur. CD gibi düşünün. Yapısında elektrik ve mekanik bileşenler mevcuttur. Bu nedenle daha sesli çalışırlar. Veri kurtarmanın en iyi verim alındığı hard disk türüdür. Taşınabilir Hard Disk
  2. SSD (Solid State Driver): Verileri SDRAM ve Flash hafıza yapılarında tutarlar. SSD'lerde HDD'lerde olduğu gibi manyetik bir disk ve mekanik bir devre yoktur. Bu nedenle çalışmaları sessiz, performansları daha iyi ve güç tüketimleri daha azdır. Buna bağlı olarak ısı sorunları olmaz. Ayrıca SSD bilgisayarların açılış süreleri, yazılımların açılış süreli HDD'ye göre daha hızlıdır. Fakat veri kurtarmada iyi verim alınamaz. Taşınabilir Hard Disk
  3. HHD (Hybrid Hard Driver): Adı üstünde hibrit bir yapıya sahiptir. Yani SSD ve HDD karışımı bir özelliğe sahiptir. Flash hafıza içeren yüksek boyutta tampon belleğe sahiptirler. Böylece mekanik sisteme göre daha hızlı olan Flash yapı kullanarak disk erişimindeki bekleme sürelerini azaltır. Taşınabilir Hard Disk
Hard disk türleri konusunda genel bir tablo kafamızda belirlendi. Şimdi hard disk alırken okuduğumuz bazı terimlerin ne anlama geldiğini öğrenelim. Bu terimlere dikkat edin çünkü bunlar tüm hard disklerin kendilerini anlattıkları ortak dildir:
  • 2. 5 veya 3. 5/ 2. 5" veya 3. 5": Özellikle harici hard disk alırken gördüğümüz bu ibare hard diskin fiziki olarak boyunu gösterir. Ayrıca 2. 5" hard diskler bilgisayara takılırken ekstra bir güç kablosu gerektirmezken, 3. 5" hard diskleri bir elektrik kaynağına takmanız gerekir. Günümüzde üretilen HDD'lerde eğer hafıza 4, 5, 6 TB'lık gibi yüksek boyutlarda ise bunlar ekstra bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyuyor. 320 GB, 500 GB veya 1 TB'lık HDD'ler ise genellikle ekstra bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor.
  • RPM (Revolutions Per Minute): Hard diskin içinde yer alan diskin birim zamanda dönüş hızını ifade eder. Bir hard diskin RPM sayısı ne kadar yüksekse, hard disk o kadar performanslıdır. Hard diskin verileri hızlı veya yavaş okuma/yazma işlemi RPM'ye bağlıdır. Günlük kullanımlarda sıklıkla 5400, bundan biraz daha az kullanım olarak 7200 RPM disklere rastlarız. Fakat teknoloji RPM hızının 15000 olduğu diskler de geliştirmiştir. Bu diskler pahalıdır ve sunucularda kullanılır. RPM'yi seçerken de unutmayın ki yüksek RPM'li diskler düşük RPM'lilere göre daha kısa ömürlü.
  • Cache (Ön bellek) : Disklerin performansını etkileyen faktörlerden biri de ön bellek. Ön belleğin görevi ise, diskteki verilerin okunduktan sonra öncelikle ön belleğe alınıp sonra sisteme aktarılması. Piyasada ön bellek farkı büyük bir fiyat farkı yaratmıyor. Bütçeniz el veriyorsa büyük önbellekli diskleri tercih edin.

Ne Kadar Boyutta Bir Hard Disk Seçmeli?
Hard disk boyutu, sizin amacınızın ne olduğuna göre seçilmeli. Eğer bir film ve oyun koleksiyoncusu iseniz 1 TB'lık bir disk sizi normal koleksiyoncu yapar. Eğer aç gözlü bir koleksiyoncuysanız 2, 3, 4 TB'lık diskleriniz olmalı. Tabii bunlar HDD olmalı çünkü SSD'ler en şimdilik en fazla 128 GB'lık üretiliyor. Sadece internete girip ofis işlemlerinizi yapıyorsanız 320 GB'lık bir disk ihtiyacınızı görür. Hem arada bir indirme yapıp hem de günlük kullanıyorsanız 500 GB sizin için ideal.

USB 2.0 ve 3.0 Teknolojisi Nedir?
Eğer harici bir hard disk seçiyorsanız ve bilgisayarınızda USB 3. 0 teknolojisi varsa bu seçimde dikkat edin. USB 3. 0 teknolojisi, USB 2. 0 teknolojisine göre 4-5 kat daha fazla dosya yazma/okuma hızına sahip. Mesela USB 3. 0 destekli bir bilgisayarınız var. 1 GB'lık bir film dosyasını USB 3. 0 kullanan bir HDD'ye kopyalarsanız bu 35-40 saniyenizi alır. USB 2. 0 teknolojisini kullanan cihazlarda ise bu kopyalama 1, 5 dakikayı bulur. Bu nedenle harici disk alırken kesenin ağzını biraz daha açarak USB 3. 0 destekli bir disk alın. Tabii bilgisayarınızda da USB 3. 0'ın olması gerektiğini unutmayın. Taşınabilir Hard Disk