HAVA YASTIĞI HAKKINDA

Haziran 2013 | Pınarnur Öz, Araştırma Geliştirme
Trafik

80' lerin başında ortaya çıkmıştır ve birçok hayat kurtulmuştur hava yastığı sayesinde. Aslında ilk olarak uçaklar için tasarlanmıştır yere çakılmaları önlemek amaçlı, ilk patent o zamanlar alınmıştır. (İkinci Dünya Savaşı sırasında)

Hava yastıklarının arabalara uygulanmasında ilk başta bazı problemlerle karşılaşıldı. Basınçlı havanın araba içinde muhafazası, ani şişme sırasında yastığın kişiye zarar vermesi, süratle şişmenin sağlanması gibi...

Tipik bir hava yastığı saniyenin 1/10 nundan daha kısa bir sürede açılır bir kaç saniye içindede sönerek yolcunun araçtan kolay çıkmasını sağlar. Gaz veya hava ile şişer, esnek malzemelerden yapılmıştır.

NHTSA( ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Dairesi) tarafından yapılan bir gerçek çarpışma deneyinde emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanımının ciddi kafa çarpışmalarının %75 ini, ciddi göğüs yaralanmalarının %66 sını önlemede etkili olduğu görülmüştür.

Hava Yastığı İçin Güvenlik İpuçları;
  • Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır.
  • Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalı.
Trafik
  • Sürücü direksiyondan en az 25 cm mesafede olmalı.
  • Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için uygun değildir. Hatta ölümcül riski vardır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması 12 yaş altı çocuklar için buraya güvenli hale getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaş altı çocuklar arka bölümde daha güvenli olacaklardır.
  • Eğer ayarlanabilir direksiyonunuz var ise eğer, başınıza göre değil göğsünüze göre ayarlamalısınız.

Trafik