Hayal'den gerçeğe bir startup hikayesi - whonear

Ekim 2011 | Gökhan Örün, Girişimci
Merhabalar,
Size kişisel internet girişimim olan whonear'dan bahsetmek istiyorum.
Çok değil bundan sadece 8 ay önce tutulan bir not ile başladı whonear. Bir gün Beşiktaş'ta gezerken yine 'acaba yakınımda hangi arkadaşlarım var?' sorusuyla çıkan bir fikir. Aklıma bir fikir geldiğinde hemen not alırım. Not almak için de catch.com'un mobil uygulamasını kullanıyorum. whonear için 7 Mart 2011 16:30'da aşağıdaki notu almışım (almışım diyorum çünkü tam tarihi hatırlamıyorum, ama herşeyim sanal ortamda olduğu için yaptğım herşeyin tarihini dakikası dakikasına öğrenebiliyorum :)
'#idea whonear.me'/'karşılaştık' sadece mobil çalışan bir sosyal network. Belli bir mesafede karşılaşıldığında uyarı verecek.'
13 Mart 2011 tarihinde de whonear.me web adresini almışım (22 Şubat 2011 tarihinde de web adresini nereden alabilirim diye inploid'e sormuşum : inploid.com/t/alan-adlarini-nereden-sati...) .

Facebook'tan timeline'ıma baktığımda 13 Mart 2011 tarihinde Ali Davut ile arkadaş olmuşuz :) Ali ile daha bir kaç hafta öncesinden başka bir startup'ta çalışmıştık. Oradan tanıyorum kendisini. Ali'den ilerleyen satırlarda tekrar bahsedicem.

21 Nisan 2011 tarihinde Webrazzi.com'da 'Startup2.0 ve Webrazzi Mobil Uygulamanızı Avrupa’ya Tanıtmanızı Bekliyor!' başlıklı bir haber yayınlandı.(webrazzi.com/2011/04/21/startup20-webraz...) İşte whonear projesini hayata geçirmeye karar vermeme neden olan ilk olay budur. Bu haberi okuduktan sonra Ali'yi aradım. Projeden bahsettim ve benimle çalışmayı kabul etti.

Maillerime bakıyorum da 8 Mayıs 2011 pazar günü çalışmaya başlamışız. Henüz yazılımı geliştirmeye başlamadık; kabaca fikri modelledik ve altyapıyı tasarladık. Hayal ettiğimiz fikir çok detaylı ve kapsamlıydı ama diğer taraftan 27 Mayıs'a çok az vaktimiz vardı. Bu yüzden yarışmada kendimizi ispatlayacak küçük bir demo uygulama için planlama yaptık, nasıl olsa yarışmadan sonra da geliştirmeye devam edecektik.

Şöyle bir soru gelebilir; ya herşeyiniz mi sanal hiç mi kağıt kalem kullanmadınız ? Kesinlikle kare kalemi elinize alıp kağıt hayalinizi hayalinizi kağıta aktarmak işin en heyecanlı kısımlarından biri :) Ve işte whonear'ın ilk mockup (maket) dizaynları ;

16 Mayıs 2011 'Startup 2.0da Başvurular ve Oylama Süreci Devam Ediyor' (webrazzi.com/2011/05/16/startup-20-oylam...)

Yarışmada ilk eleme süreci internet üzerinden son kullanıcılar tarafından yapılan oylama ile gerçekleşecekti. Bu yüzden iyi bir PR (Pubic Relation/Halkla İlişkiler) çalışması yapmamız gerekiyordu.

22 Mayıs 2011 Pazar günü whonear.me web sitemizi, facebook ve twitter sayfalarımızı açtık ve yarışmaya başvurumuzu yaptık. Artık, biraz geç de olsa, oylama sürecine katıldık.
31 Mayıs 2011 'Startup2.0da İlk Finalistler Belirlendi, İlk 20de 3 Türk Var' (webrazzi.com/2011/05/31/startup20-finali... , startup2.eu/finalists-2011)

Evet whonear Avrupa genelinde yarışmaya katılan 150'nin üzerinde mobil proje arasında ilk 20'ye kaldı.

DEVAMI GELECEK...