Hayvanlar Hakkında İlginç Gerçekler

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Panama Altın Kurbağası
Bu ilginç kurbağa türünün kulakları yok ve bunun yerine akciğerleri yardımıyla duyuyorlar. Aynı şekilde akciğerleri bu şekilde çalışan bazı balık türleri de var.

Hayvanlar Alemi

Hayvan Grupları
Balık gruplarına okul, baykuş gruplarına parlamento dendiğini biliyor muydunuz?

Hayvanlar Alemi

İnekler
Ortalama bir inek günde bol miktarda metan gazı üretir. Bir ineğin ürettiği metan gazı 400 litre şişeyi doldurabilecek kadardır.

Hayvanlar Alemi

Karadul Örümceği
Karadul örümceği, en zehirli ve ölümcül örümceklerdendir. Bir kuş karadul örümceğini yerse, örümcek kuşun içinde parlar.

Hayvanlar Alemi

Ağaçkakanlar
Bir ağaçkakan saniyede 20 kez ağacı gagalar. Bir günde ortalama gagalama sayıları 8000-12000 arasındadır.

Hayvanlar Alemi

Köpekbalıkları
En büyük balık türlerinden biri olan köpekbalıklarının vücutlarında hiç kemik yoktur. İskeletleri kıkırdaktan meydana gelmiştir. İlginç olan ise, karaya çıktıklarında iskeletleri kendi ağırlıkları altında ezilir.

Hayvanlar Alemi

Sümüklüböcekler
Bahçe sümüklüböceği adında bir sümüklüböcek türünün dilinde yaklaşık 14000 diş vardır. Sümüklüböcekler hakkında diğer bir ilginç bilgi de 3 yıla kadar aralıkız uyuyabilmeleri.

Hayvanlar Alemi

Kırkayaklar
Kırkayaklar 400 milyon yıl öncesinden beri varlar. Adları kırkayak da olsa 300'e kadar ayak sayıları olabildiği bilinmektedir.

Hayvanlar Alemi

Kır sıçanı
Kır sıçanı tavşana benzeyen, 2-5 kg arasında olan bir hayvandır. İnanılmaz gerçek ise bu hayvanın fillerin en yakın akrabası olması.

Hayvanlar Alemi

Dodo
1681 yılında nesli tükenen bu hayvanları belgesellerde ve fotoğraflarda görsek de aslında bulunmuş bir iskeletleri yok. Yani neye benzediği tam olarak belli değil.

Hayvanlar Alemi