HDL ve LDL Kolesterol Arasındaki Fark

Mart 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
HDL yüksek yoğunluklu lipoproteinler anlamına gelir. Lipoproteinler lipid ve proteinlerin bir arada olduğu yapılardır. Bu yapılar dokularda ve hücre zarlarında vücut için çok önemlidir. Düşük yoğunluklu proteinler yani LDL, kötü kolesterol olarak bilinir. Çünkü hem karaciğer tarafından üretilir hem de yediğimiz gıdalarda alınır. Bu da damarlarda tıkanmaya sebebiyet verir. Arterlerde biriken LDL, kan akımını kapatır ve kalp krizlerine neden olur. LDL miktarınız ne kadar düşük ise o kadar iyidir. Pastalar, kekler, cips, kurabiye, çerez, kızartmalar ve kırmızı et gibi gıdalar LDL artışına neden olur.
Yüksek yoğunluklu lipoproteinler yani HDL ise iyi kolesterol olarak bilinir. Bu kolesterol oranının yüksek olması kalp krizi riskini azaltır. Kanda HDL oranının en az yüzde 40 olması gereklidir. Yüzde 60 olan HDL ise kalp krizinden önemli ölçüde korur. HDL'nin görevini, LDL'nin yarattığı kötü etkiyi ortadan kaldırmak olarak da görebiliriz. Omega-3 yağ asitleri içeren gıdalardan HDL sağlayabilirsiniz. Buna örnek; Balık yağı, zeytin yağı ve fındıktır.

LDL kanda iki nedenle yükselir. Bazı insanlarda genetik olarak, bu kolesterol fazla üretilmeye programlanmıştır. Yani ne yemek yerlerse yesinler LDL miktarı fazla olacaktır. Ancak ilaçlarla bu durum kontrol altına alınabilir. Diğer gruptakiler ise beslenme alışkanlıkları yüzünden LDL miktarını arttırırlar.

HDL'yi artırmak için gerekli olan gıdaları tüketmek kolesterolü bizim için iyi hale getirir. Ayrıca egzersiz yapanlarda LDL miktarını azaltmaya yardımcı olur.