Helios Güneş Enerjisiyle Çalışan Araştırma Uçağı

Mayıs 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Nasa Tarafından Geliştirilen Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak

Bilimsel araştırmalarda ve havadan görüntü almak amacıyla haftalarca hatta aylarca uçması için geliştirilen güneş enerjisiyle çalışan uçak.

Helios, atmosferik araştırmaların yanı sıra, iletişim platformları olarak ta tasarlanan bir uçak. Atmosferik uydular da diyebiliriz. Uçaklar insansız ve uzaktan kontrol edilebilir olduğundan çok yüksek irtifalara çıkabiliyor.

İlk defa 21 Ekim 1995 tarihinde uçurulan pathfinder 50.000 feet (15km) yüksekliğe çıkabiliyor.

30 m genişliğindeki kanatlarının üstü güneş enerji panelleriyle donatılmış. Bu panellerle uçağa güç sağlanıyor ve aylarca uçabiliyor.

Bu tarz uçakların geliştirilmesindeki amaç; atmosferik deneyler, telekomünikasyon ve ülkemizde terörle mücadelede kullandığımız tarzda gözetleme.

Uçağın gidiş hızı oldukça yavaş saatte 24km hız yapabiliyor. Ancak çok yüksek irtifada hızın pek te önemi kalmıyor. Uçak çok hafif olduğu için türbülanslarda düşebiliyor. Nitekim 26 Haziran 2003 tarihinde hawai adasının batısında türbülansa giren uçak düştü.

Belki böyle anlattığımız uçağın enkazını görmek size bu mu yani dedirtebilir. Ancak her projede hesaba katılamayan sorunlar, bu projede de mühendislerin karşılarına çıktı. Bu haber yıllar öncesine ait. Bugün gelinen teknolojideki üst noktada bu tarz kazaların ve araştırmaların payı büyük.