Hermann Rorschach

Kasım 2013 | Turan Söylemez, Araştırmacı
Rorschach Testi

Rorschach testinin yaratıcısı olan Hermann Rorschach, 8 Kasım 1884 yılında, Zürih/İsviçre'de doğmuştur. Babası ressam olan Rorscharch, babası gibi sanatçı olmayı hayal ederken tıp okudu ve psikiyatri eğitimi aldı. Çocukluğunda mürekkep lekerini kullanarak şekiller yapmayı çok sevdiği için arkadaşları arasında 'kleck' (mürekkep lekesi) adıyla çağırılırdı. Daha sonra bu ilerleyen yıllarda psikanaliz tarihini geliştiren bir metod haline dönüştü. 300 hasta ve 100 sağlıklı kişiyi inceledi. İncelemelerini "Psikodiagnostic" isimli kitapta yayınladı. Bunları yaparken bir yandan da mürekkep lekelerini okuldaki çocuklara göstererek onların tepkilerini inceledi.
Rorschach Testi
Rorschach testi bu incelemelerle ortaya çıkmış ve deneklerin algılarını mürekkep lekeleri kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Sayısı değişen kartlar ile uygulanır ve projektif test olarak da bilinir.

Bazı psikologlar kişilik ve duygusal analiz için Rorschach testini kullanır. Bilinçaltındaki düşünce bozukluklarını tespit etme amacıyla tercih edilir.

Rorschach testine örnekler:

Rorschach TestiRorschach Testi

Rorschach Testi
Rorschach Testi
Rorschach Testi


Rorschach Testi