Hindistan Cevizi Yağı

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Genelde hindistan cevizi yağının kalp rahatsızlıklarına neden olduğu ve sağlıksız olduğu düşünülür. Ama bu doğru değildir. Aslında hindistan cevizi yağı kalp dostudur ve değişik şekillerde vücudun daha iyi çalışmasını sağlar.

Faydaları Nelerdir?
Araştırmalara göre hindistan cevizi yağı alımı, vücudumuzda hastalıklara neden olan bakteri ve virüslere karşı direnç sağlar. Ayrıca mantar gibi hastalıklara da iyi gelir.

Hindistan cevizi yağının diğer bir faydası da tiroit hormonlarını ve şeker seviyelerini düzenlemesidir. Şeker hastaları hindistan cevizi yağı kullandıklarında daha rahat bir hayat sürerler. Sindirime yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır.

Kolesterolü Düşürebilir Mi?
Hindistan cevizi yağı lauric asit denilen bir doymuş yağdır. Lauric asit vücuttaki iyi kolesterol miktarını arttırır. Normal tiroit fonksiyonunu sağlama özelliği olduğu için bu da kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olur.

Kilo Korumaya Nasıl Yardımcı Olur?
Hindistan cevizi yağı MTCs denilen bir yağ çeşididir. Bu sağlıklı bir yağ çeşididir. 2009'da yapılan bir araştırmada 12 hafta boyunca, günde 30 ml hindistan cevizi tüketen kadınların kilo alımlarının durduğu, ayrıca yakması zor olan ve kalp hastalıklarına neden olan karın yağlarını yaktıkları gözlemlenmiştir.

Yaşlanmayı Geciktirir Mi?
Hindistan cevizi yağının iyi bir antioksidan özelliği vardır. Ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Saça ve Cilde Faydaları
Saç ve cilt için harika bir nemlendiricidir. İyi miktarda E vitamini içerir. Organik hindistan cevizi yağı kullanırsanız, bu cildinizi toksinlerden arındıracaktır.

Nasıl Kullanılır?
Hindistan cevizi yağı pişirilebilir. Sütle karıştırıp içebilirsiniz. Hamur işlerinde de kullanılabilir. Kurabiyede gayet lezzetlidir.

Faydalı Besinler