Hotmail ve Gmail

Şubat 2013 | Koray Bozkurt, Görsel İletişim Tasarımı Öğrencisi
Hotmail ücretsiz web posta sağlayan en eski sağlayıcılardan biridir. Gmail, e-posta hizmeti kendini biraz daha geç tanıttı ancak büyük bir kitleye ulaştı. Hotmail ile baş baş gitmeye başladı. Gmail ve hotmail büyük yazılım şirketleri tarafından sahip olunmalarının yanı sıra kendi hizmetlerine bağlıdır. Gmail kullanıcıları Google Labs ve diğer Google dökümanlarından yararlanabilirken, Hotmail kullanıcıları Hotmail arayüzü ve diğer Microsoft hizmetlerinden yararlanabilirler.

Hotmail kullanıcıları büyük reklamlar, grafikler görürken, Gmail de bu kadar rahatsız edici reklamlar olmaz. Sadece ufak alanlar işgal, metin reklamları yer alır. Gmail kullanıcıları 20 mb büyüklüğünde dosya gönderirken hotmail de bu sınır 10 mb'dır. Bu nedenle daha büyük bir şey gönderileceği zaman dosyayı bölmek gerekir.

Hotmail de gelen e-postaların bir önizleme yapılması mevcuttur. Bu sayede önemli olanlara öncelik verip seçme şansını yakalarsınız. Gmail bu önizlemeye izin vermez. Mesajın açılması gereklidir. Bu ikisinden birini seçmek kişinin kendi seçimidir. MSN hizmetlerini çok kullanıyorsanız Hotmail kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Aynı durum Google ve Gmail arasında da geçerlidir.

Özetlersek;
  • Hotmail ve Gmail büyük e-posta servislerindendir.
  • Hotmail büyük reklamlar ve grafikler varken, Gmail de küçük metin reklamları vardır.
  • Hotmail ile 10 mb dosya gönderilirken Gmail de 20 mb büyüklüğünden gönderilebilir.
  • Hotmail de iletinin ön izlemesi vardır, Gmail de yoktur.
  • Gmail etiketleri kullanırken Hotmail organize postalarda geleneksel klasörleri kullanır.


Web