HRD ANTWERP - Pırlanta Eksperliği Eğitimi -

Nisan 2013 | Ozlem Yalcin, Gıda Mühendisi
Geçtiğimiz hafta oldukça yoğun bir kurs dönemindeydim.
Bir aile dostumuz sayesinde HRD Antwerp ile iş arama sürecinde tanıştım. Bu işe gönül vermiş ve inanılmaz emek harcayan çok sıcak ekibi ile Mehmetcan Bey gerçekten inanılmaz ilgiliydiler.
Eğitim çok keyifli geçiyor. Genelde sektörden kişiler katılıyor. Benim dönemim bir fuar sonrasına denk geldiği için pek yoğun değildi ve bu sayede 3 kişilik bir özel çalışma yaptık.

Eğitimde ilk olarak pırlanta tanıtılıyor. Daha sonra mikroskop ve loop ile pırlanta incelemesi yapılıyor. Pırlantanın değerlendirilmesinde önemli olan 4C yi tanımlayabilir ve fiyatını tahmin edebilir durumda mezun oluyorsunuz. Tam olarak fiyat söyleyemiyorsunuz ama bu pahalı bir taş yada bu diğerine daha ucuzdur gibi kıyaslamalar yapabilirsiniz.

İlk günlerde bu eğitim size bir oyun gibi gelse de sınav günü işin ne kadar ciddi yapıldığını anlatan bir sınava girmeniz isteniyor ve ancak bu sınavı geçerseniz HRD ' den sertifika sahibi olabiliyorsunuz. Öncelikle 40 sorudan oluşan teorik bir sınav ve sonrasında da 4 tane pırlantayı inceleyip kağıda çizmeniz isteniyor.

Pırlanta

Eğitim bu labaratuvarda geçiyor. Pırlantayı 40 kata kadar büyütebilen mikroskoplar ve loop ile pırlantaya bakmanız için gerekli aydınlatmalar var. Hem ekipman olarak hiç bir eksiği yok hem de eğitimde sorduğunuz her soruya cevap almanız muhteşem.

Pırlanta

Bu eğitimde emeği geçen herkese çok teşekkürlerimi sunuyorum.