İçkilerin Tarihçesi

Ağustos 2014 | Winterwitch, Executive Chef
Viski

Babiller, Mezopotamyalılar, Yunanlar, Araplar damıtma işlemi yapsalarda tarihe geçen ilk viski 1405 yılında İrlanda'da yapılmıştır. Viski Kelt dilinde -hayat suyu- uisge beatha anlamına gelmektedir. Doktorlar felç, çiçek hastalığı, yaşam süresini uzatmak için reçetelerinde ilaç olarak yazıyorlardı. Viskiler 3 gruba ayrılıyor;
Scotch(2 kez damıtılan) bourbon(1 kere damıtılan) ve irish(3 kez damıtılan) . Bu çeşitlerin yanında sadece malltan üretilen malt viski gibi damıtılma ve üretildiği bölgeye göre isim alan viskilerde mevcuttur.
Viski mısır, arpa, yulaf ve hatta çavdardan bile yapılabilir. Fıçılarda dinlendirmeye "evlendirme süresi" denir. İrlandalılar viskiyi birayla tüketir(çok lezzetli oluyormuş)
En az üç yıl dinlendirilmesi gerekir ve bu sürede alkolle uçup giden minik kısma -meleklerin payı- denir. Ferintosh viskinin atası kabul edilen içkidir.
Buzla içilen viskilerin en az 3 yıllık, sek içilenlerin en az 10-12 yıllık olması makbulmüş.

Jägermeister

50'nin üzerinde bitki-baharat karışımlarıyla elde edilen bu leziz alman içkisi ilk kez 1935 yılında piyasaya sürülmüş. Kokteyllerde de kullanılmaktadır. Pek lezzetlidir=) .
Hazmı kolaylaştırıcı etkisi tecrübeyle sabittir.
Şehir efsanesini de söylemeden geçemeyeceğim: rivayete göre içine geyik kanı konulurmuş.(logosunda da geyik mevcut zaten) =)

Cin

Ardıç ağacının meyvelerinden üretilir. İlk kez 1600 lü yıllarda Hollanda'da üretilimiştir. Hollandalı kimyager böbrek rahatsızlıkları için tedavi amaçlı üretmiştir. İngilizlerin ürettimi olan London Dry Gin, Hollanda üretimi Dutch veya Genever Gin olarak adlandırılıyor. Genel olarak 2 kez damıtılır. 2. Damıtılmada melek otu, kişniş otu kökü, portakal, limon kabuğu gibi bitki-baharatlar eklenir. Dinlendirme işlemi yoktur.

Şarap

Şarap genelde üzümün fermente edilmesiyle yapılan içkidir. İlk şarabın nerede üretildiği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte Yunan ve Roma imparatorluklarında önemli bir yere sahiptir(Anadoludada oldukça fazla şarap bağları vardı tarihçiler anadoluda da çok eskilerde üretim olbileceğini düşünüyor) . Arkeologlar eski mısır resimlerinde şarap tasvirleri olduğunu söylemişlerdir. Hatta mezarlara şarap koyarmış eski mısırlılar. Mısırlılara göre Osiris, Yunanlılara göre de
Dionysos ilk şarabı yapmış. Her şarabın fermantasyonu farkı yapılıyor. Kırmızı şarabın, beyaz şarabın, tatlı şarabın , rosenin hepsinin fermantasyon süresi ve yapımı farklı. Kırmızı şaraba alkol eklenirken aynı zamanda şekerde eklenerek tadı dengede tutuluyor. Rose şaraplar üzüm kabuklarıyla bekletiliyor. Beyaz şaraplarda derece çok önemli. Yüksek derecede fermantasyon olursa beyaz şarabın tadını olduça acı ve buruk yapıyor.
Nuh'un gemisindeki bir keçi üzüm yediğinde saçmasapan hareketler =) yapmaya başlıyor ve bunun üzerine nuhta kendi şarabını yapıyor. Tabi bu bir söylenti. :)

Tekila

Meksika'lıların milli içkisi tekila ismini Meksikanın küçük bir kasabasından alıyor. Aztekler 2000 yıl kadar önce agave meyvesinden elde ettikleri bu içkiyi maya tanrısı olan ve bizlerin en iyi tanıdığı marka olan Olmeca ya adıyorlar.
Gelelim en önemli söylentiye. Kurtçukla mı içilir bu tekila. Agave meyvesinin üstünde yaşayan küçük hatta lavra halinde olan kurtlar, eskiden içki yapımı sırasında gözden kaçabiliyordu. Bu yüzden bazı şişelerin dibinde kurtçuk olabiliyordu. İnsanoğlu bunu avantaja dönüştürüp bu işten bile kârlı çıkmış. Kurtçuğun cinsel arzuyu arttırdığını ve hatta tekilanın çok daha lezzetli olduğunu söylemişler. Sadece mezcal adı verilen tekilalarda kurtçuk var ve üretimi hala yapılıyor. Yeral halk tekilayla birlikte tatlı ekşi bir içki olan Sangrita eşliğinde içiyorlar. Yine bizim en çok tercih ettiğimiz misket limonu-tuz ikilisiylede pek lezzetli olduğu aşikar. Bu içime Tequila Cruda deniyormuş ve daha başka çeşitleri de mevcut örneğin kurtçuğun yağda kavrularak servis edilmesi gibi. Tekilada viski gibi ne kadar beklerse o kadar değerli ve lezzetli oluyor. Tekila'yı çoğu yerde oda sıcaklığında servis etselerde(sek olarak içildiğinde tadının tam olarak alınacağı söylenir bu şekilde) ben hafif soğuk olduğunda çok daha lezzetli buluyorum =) 1 yılın altında bekletilmişse reposado, daha fazla bekletilmişse anejo denirmiş. Cam şişede bekletilirse blanco adını alırmış.

Konyak veya Kanyak

Fransa'nın Cognac kasabasında üretilir. Diğer yerlerde üretilenler gerçek konyak olarak kabul edilmiyormuş. Şarabın damıtılmasıyla elde edilir. 16. Yüzyılda Cognac kasabasına gelen tüccarlar sattıkları mal karşılığı tuz, şarap gibi şeyler alıyormuş. Asitli ve hafif bir tada sahip olan bu bölgenin şarabı yolculuk sırasında bozulurmuş. Bunu önlemek için şarabı damıtarak konsantre alkol olarak götürme fikri doğmuş ve bu şekilde konyak yapımına başlamışlar. Bakırdan yapılan imbiklerde 2 kere çekilir. Harmanlama işlemini eksperler yapar. Yıllanmasına göre kalitesi belirlenir. 3 yıl zorunlu dinlendirme süresi vardır.

Rom

Şeker kamışından yapılan bir içkidir. Şeker kamışının suyu sıkılarak geriye kalan melas sulandırılarak şıra oluşturulur. Şıra 5 gün kadar mayalandırıldıktan sonra damıtıılr. Kuru üzümde kullanılabilirmiş. Meşe fıçılarda bekletildikten sonra süzülür. Light rom ve Dark rom çeşitleri vardır. Dark rom daha uzun süre bekletilir ve rengi koyudur. Lamb's Navy Rum dünyaca meşhur dark rum markalarından biridir. Light rum çok daha kısa süre bekletilir rengi daha açıktır. Havana club bilinen light rum markasından biridir.
Karamel kullanılarak renklendirilirler. Romların rengi bölgeye göre farklılık gösterebilir. Örneğin Puerto Rico'da genelde açık renkli, Jamaika koyu renkli romlar üretilir.
Christopher Columbus'un Karayiplere şeker kamışı götürmesi ve kölelerin şeker kamışından daha doğrusu melasından elde edilen alkolün tadının beğenilmesiyle rom üretilmeye başlanır.

Votka

Booldy Mary hariç hiçbir şekilde sevemediğim bu lezzetsiz içki Polonya ve Rusya'ya aittir. Hayat suyu anlamına gelmektedir. Çavdar, Buğday ve tabiki patatesten üretilir. Ham maddeler pişirildikten sonra malt ile şekerlendirilir. Çoğu firma süzme bölümünde meşe kömürü kullanmaktadır. Mendelev'in tezine göre vodkanın ideal alkol oranı %40'mış. Standartta %40 olarak kabul edilmiştir. Bekletilmeden markaya göre ve kullanılan maddelere göre farklılık göstererek 2-3 kez damıtıılr ve ardından şişelenir. Ruslar vodkayı çeşitli şekillerde tüketiyor. Ruslara sorduğumda aldığım cevaplardan birkaçı kuru soğan ve vodka ikilisi. Portakal suyu ve vodka ikilisi(portakal suyu yanında içiliyor) vodkaya ekmek batırarak yemek(para sıkıntısı yaşanan dönemlerde bu şekilde tüketiliyormuş) ne kadar doğru bilemiyorum. Aklıma gelmişken polonyanın otlu votkası oldukça meşhur. Kısaca otlu votka diyebiliriz. Bizonların çok sevdiği otun(ki bizon otu deniyor zaten) bir sapını şişeye atıyorlar vee işte otlu votkanız hazır. İnternette zubrowka diye arattığınızda cici şişesini görebilirsiniz. Normal votka isterim derseniz veda vodka oldukça iyidir. Bu arada ruslar absolut u adamdan saymıyorlar=)

Bira

Tahıl, özelliklede arpa maltından yapılan içki. Yapılan ilk alkollü içecek olarak kabul ediliyor. Arpa maltı mayalandırıldıktan sonra içine su ve şerbetçiotu ekleniyor. Buğday çorbasının mayalanmasından sonra ortaya çıktığı düşünülüyor. İlk kez kimin yaptığı ise meçhul. Eski mısır, babiller, sümerler diyende mevcut, kolomb'un Amerika'yı keşfi sırasında yerlilerin bira ürettiğini notlarına yazdığını söyleyenlerde mevcut. Envai çeşit bira mevcut. Agave meyvesi eklenenler, portakal kabuğu eklenen, kişniş eklenen, vişne eklenen...
Meksika'nın limonla tüketilen Corona s, Belçika'nın lambik birası ve ismini bilmedğim eminim yüzlerce birası vardır, Almanya'nın lager'leri(sehr schön : P), Danimarka'nın pilsener'i, İrlanda'nın stoutları(kara biralar), İngilterenin ale'leri(ıhhh lezzetsiz) . Dünyanın en sert birası daha içmenin kısmet olmadığı
La Samichlaus birası yılda sadece birgün satılıyormuş(fransa'da) .
Osmanlı'da 1840larda birahaneler açılmış. 1896 yılında 1.2 milyon litre bira üretmiştir Osmanlı.


Rakı

Elde edilen sumanın anasonla birleştirilmesiyle elde edilen mis gibi içkidir. Osmanlı'nın son dönemlerinde gayrimüslimlerin üretimiyle anadoluda yangınlaşmıştır. Kimine göre rakı kelimesi arapça daki arak kelimesinden gelmektedir. Bu arada arak rakısı(ülbnanlıların) çok fena yapar insanı söylemeden geçmeyeyim dedim =) Kendisi palmiyenin şekeri ve pirinçten elde edilir.
Türkiye'de satılan rakılar 1 ay muhakkak dinlendirilmiş olmalıdır. Günümüzde çeşitleri ve markaları artmaktadır. Altın seri(hafif sarı renkte aşırı derecede lezzetli şey), yaş üzüm gibi çeşitleri vardır. Kanaatimce rakı parfüm falan yapılmalıdır okadar lezzetli ve güzel kokan bir içkidir. =)
Bizim rakımız vardır. Mesela fransanın sarı renkli pastis i vardır, lübnanın arak rakısı vardır, bulgarların mastikası vardır, yunanların uzosu vardır.
Rakıyı sodayla içen, şalgamla içen ayranla bile içenler vardır. Makbülü sudur bence. Buz koymamanızı şiddetle tavsiye eder herkesin ehl-i keyf almasını tavsiye ederim.

Yanlış bildiklerim varsa lütfen doğrusunu paylaşınız. İmla hatalarım affola. Okuduğunuz için teşekkürü borç bilirim. (:

Kaynak: ailem, ben(aklımda kalanları unutmadan yazayım istedim), ansiklopedilerim, wikipedia, internet falan filan =) .