ICT Summit NOW 2013 izlekleri

Eylül 2013 | Redeye, Avukat
Daha hiç bir şey görmediniz iddiası ile düzenlenen ICT (1) etkinliklerinde konuşulanlardan yakaladıklarımın özetini çıkartmak gerekse, aşağıdaki bağlantıda yapılmışı var desek yeridir:

bigleapcreative.com/age-of-context/? utm_...

Aslında bu yazı bir kitap tanıtımı. Kitabın adını "Gelmekte olan bağlam çağı" diye çevirebiliriz sanırım. Zira M2M (2)
devrinin mobil kanalından gürül gürül akmaya başlamak üzere olduğu tahmin ediliyor (3). Esasen fabrika otomasyon sistemleri arasındaki tümleşik işletim kurgusuna dayalı planlama akıllı cihazların gündeliğimizi hızla iğdiş etmesi sonucunda akıllı evlerimize de aniden sızabilecek gibi görünüyor. Gerçi eve varmadan kombiyi çalıştırıp biraz ortamı ısıtmak güzel olabilecektir ama en zayıf güvenlik derecesinde kabul edilen mobil üzerinden talimat verme fikrine ben nedense hala pek sıcak bakamıyorum.

Daha başka ne var bu bağlamda diye bakacak olursak: sosyal medya, biraz da onun yarattığı büyük veri (zira üzerine para verseler çalışmayacağımız kadar tık mesaisine kaptırmış gidiyoruz), haliyle bunun semantik süzgeçlerden geçirilerek anlamlandırılması, algılayıcı sistemler (sanırım İETT otobüs saatlerini gösteren tabelalar da böyle bir sistemi işletiyor), lokasyon tabanlı işler de mobil ile bağlantılı, devamı olarak görebileceğimiz yahut içiçe geçmiş bulabileceğimiz tartışmalar, düşünceler, değerlendirmeler...

Bir yandan bu sayılı olanları, herkes herşeyleşerek heryerde tartışmaya başladığından (4) ötürü (bkz. İTO toplantıları vb. pek çok etkinlik) çok özellikli vurgular varsa da temasa geçememişim ya da ıskalamışım.

İlginçtir bu süreçte şirketlerin şeffaflaşması, bireysel düzlemde müşteri memnuniyetine odaklanması gerekleri gibi kulağa ve göze hitap edebilen boyutlarından da gün geçtikçe artan sıklıkta bahsediliyor artık (5).

Gerçi oyun sektörüne artan ilgiyi değerlendirmek için toplantı salonları arasında gezinmişsem de verimliliği arttırmaya dönük yapay zekaların akıllı şehirlerine dair ortamları da koklamadan geçemediğim bu etkinlikten arttırdıklarım bunlardan ibaret.
Her şey bir yana Haliç kongre merkezini gün geçtikçe daha bir sever oldum...

(1) ictsummitnow.com/? lang=tr

(2)
Nesnelerin interneti [Iot: Internet of things] şeklinde de ifadesini bulan süreçte [machine to machine: makineden makineye] tabirinin kısaltması oluyor.

(3) Sanırım tam da bu nedenle artık aynı sim kartları birden fazla cihaza monte edilecek şekilde çoğaltılmasına müsade edilmiş olmakla ek kartların vergisel yükümlülüklerinden beri kılınmakta diyeceğim ama mobilde vergiler açısından dünya lideri olduğumuzun (çok şaşırtıcı bir gerçek: bu alanda en az vergi alan ülkeler İran ve Çin olarak gösterilmektedir) da altı çiziliyor.

(4) IBM bile sosyal medyanın peşinde CEO'ların dönüşmesi gereğini vurgular halde:
fuelingnewbusiness.com/2013/09/27/ibm-st...

(5) Devlet desteklerinin bile hızla vites büyüterek bu mecraya bir dalış gerçekleştirdiğini de gözlemleyebilirsiniz.