İkizlere Hamileyken Beslenme

Haziran 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
İkizlere hamile olduğunuzu öğrenmek çok heyecan vericidir. Ama aynı zamanda hamilelik sürecini biraz daha zorlaştırır. İki bebeğinize ve kendinize gerekli olan besinleri aldığınızdan emin olmanız gerekir.

1. Hamilelik öncesi dönemde normal kilodan biraz daha az kiloda olup olmadığınızı öğrenin. Çünkü normal kiloda ya da normalin üzerinde olan kiloda birinden daha fazla kilo almanız istenebilir.

Hamilelik

2. Kalori alımınızı tek bebeğe hamile olsanız alacağınız kalorinin iki katına çıkartın. Tek bebeğe hamile olan annelerin almaları gereken kalori 300'dür. Eğer ikizleriniz varsa bu miktar günde 600 kalori olmalı.
Hamilelik

3. İkizlere hamileyken önerilen kiloyu almanın zor olacağını bilmeniz gerekir. Hamileliğiniz ilerledikçe bebekler midenize baskı yapacak ve daha fazla kilo almak için yeriniz olmadığını düşüneceksiniz ama buna rağmen yemeye devam etmeniz gerekecek.
Hamilelik


4. Tükettiğiniz yiyeceklerin sağlıklı kalori içermesine dikkat edin. Örneğin ceviz yemek hem vitamin hem de sağlıklı beslenme için gerekli olan kalorileri almanızı sağlar. Diğer bir sağlıklı kalori kaynağı yoğurttur.
Hamilelik

5. Normalde yiyeceğinizin fazlasını yiyin. Örneğin günde üç öğün yiyorsanız hem öğünlerin miktarını arttırmalı hem de aralarda sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelisiniz.
Hamilelik


6. Sıvı tüketin. Vitamin ve ekstra kalori ihtiyacınızı smoothie ya da milkshakelerden alabilirsiniz. Bu içecekler ucuz ve faydalıdır. Kalsiyum, protein ve sağlıklı antioksidanlar içerirler.
Hamilelik

7. Çok su için. Hamilelikte vücudun nemini kaybetmesi çok doğaldır. Bu ikizlere hamilelikte daha sık görülür. Bu nedenle yanınızda her zaman su taşımaya ve yeteri kadar su tüketmeye dikkat edin.
Hamilelik