İKNA MI OKUYUN DA GÖRÜN...

Eylül 2014 | Abdullah Gürel, Webmaster
Merhabalar inploid kullanıcıları merhaba hayata bir kez daha günaydın diyenler bu yazımda başlarken şimdiden sizlere teşekkür ederim…
İkna psikolojisi hiç duydunuz mu büyük ihtimalle duydunuz yada bir çoğunuz duymak istediği şekliyle ikna etmek istediği kişiyi nasıl bir metotla ikna ederim diye duymuştur…
Arkadaşlar bir sevgiliniz veya bir başka kişiyi illaki ikna etmek istemek, istediniz yada bunu başaramadınız sizlere şimdiden bir öğüt verim mi iknayı sevdiğiniz bir iş veya hobi olarak sevmeye başlayın derim.
İnsanların birçoğu dediğimiz gibi en azından % 60 satış yapmak için ikna psikolojisini merak etme yoluna girdi. Bende merak ettiğim bu konuda birtakım araştırmalar yaptım ve sizlere bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Hiç merak ettiniz mi büyük firmaların neden konsenptleri bu kadar ilgi görüyor. Çünkü adamlar satış psikolojisini görmüşler de ondan ya diyeceksiniz bu adamlar görüyor herkes görür de yapar, arkadaşlar size bir gerçeği söyleyeyim mi HAYIR YAPAMAZ ÇÜNKÜ % 80 YAPMAYA CESARET EDEMEZ KENDİLERİNİ KAHRAMAN YAPMAK İÇİN HEP SONUNU DÜŞÜNÜRLER VE KAYBEDİCEM DERLER SİZE GERÇEĞİ SÖYLEYEYİM SİZ ŞİMDİDEN KAYBETTİNİZ ARKADAŞLAR GEÇMİŞ OLSUN… Arkadaşlar sonunu düşünen kahraman olamaz demek ile başlayayım sizlere iknanın psikolojisi yazarının söyledikleriyle bu adam demiş ki ikna biliminin 60 yıldır araştırdığı benim de yıllardır üstüne durduğum bu konunun 6 temel kodu vardır diyor kendileri neler mi bunlar ;
1. Karşılık Yaratmak
2.Azlık
3. Otorite
4. Tutarlılık
5.Beğeni
6.Toplumsal Kanıt
BUNLARA BAŞLAMAK İSTERSİNİZ BENİM DE TAVSİYEM (DURUN BUNU YAZAR DEMİYOR) MOTİVASYON GÜCÜNÜZÜ BU İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE ARTIRMANIZ…
Giyim konusunda satış başarısı sağlamış büyük firmaların hepsi diğer mağazalarında kendinizi evinizdeymiş gibi hissetmeniz için bütün mağazalarının tasarımını aynı yapmıştır HİÇ ANLADINIZ MI ?
Bir çok yemek firması sistemlerini kırmızı üzerine kurar bunun açıklaması kırmızı insanlarda acıkma hissi verir ve en önemlisi önceden YERİNİZDEN KALKIP ALMAK İSTEMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ ŞİMDİ SELF SERVİS DENİLEN BİR ŞEYLE SİZLERİ YEMEĞİNİZİ KENDİNİZ ALMANIZ İÇİN TEŞVİK EDİYORLAR SONUÇ MU SATIŞLARDA BÜYÜK ORANDA ARTIŞ GÖRÜNÜYOR…
1. KARŞILIK YARATMAK
Bir insana iyilik yaparsanız iyilik yaptığınız kişi size iyilik yapma ihtiyacı hisseder.
Eğer bir lokanta da müşterilere 1 tane şeker verirseniz BAHŞİŞ ORANI %3 ARTAR
Eğer bir lokantada müşterilere 2 tane şeker verirseniz BAHŞİŞ ORANI %14 ARTAR
Eğer bir lokantada müşterilere hesap yanında 1 tane şeker verip gider iken durup geri döndüğünüzde güler bir yüzle BU ŞEKER DE BENDEN DERSENİZ BAHŞİŞ ORANI %23 ARTAR
(BU ORANLAR ARAŞTIRMA SONUCUNDA ORTAYA ÇIKMIŞTIR.)
2.AZLIK
İnsanlar az olan bir şeye daha çok rağbet eder
ABD de bir havayolu firması Ekonomic Concard uçuşlarımızı bitiricez diye bir açıklama yaptıktan sonra satışlar yükselmiştir bir indirim yapılmamıştır ama insanlar biteceğini anladığı şeye ihtiyacım olur diye daha çok rağbet etmişlerdir.
Şayet satışlarda rağbet olmazsa insanlara neleri kaybedeğini gösterin.
3. OTORİTE
Bir tavsiye uzman birinden gelmesi durumunda insanlar o tavsiyeyi daha çabuk kabul etmek istemek durumundadır.
Bir emlak firması randevuları artırmak için telefon ile randevu almak isteyen müşterilerine şunu dermiş sayın müşterimiz uzmanla görüşmeden önce sizi bağlayacağımız müşteri temsilcimiz 15 yıldır konusunda uzman bir kişidir dediğinde randevu taleplerinde %20 imzalanmış sözleşmelerde %15 artış görünmüştür.
4. TUTARLILIK
İnsanlara yapacağınız davranışlara ne kadar bağlı olduğunuzu gösterin.
5.BEĞENİ
Benzer insanlar, iltifat edenler, aynı hedef doğrultusunda gidenler insanlar daha çok evet derler.
Yapılan bir araştırmaya göre 2 yüksek lisans öğrencisi grubuna bire bir satış yapın demişler 1. Gruba zamanız bu kadar demişler ve satış oranı %55 2.gruba ise birbinizi tanıyın demişler 2. Grup ta müşterilerle tanışıp konuştuktan sonra satış oranı %90 artış göstermiş.
6.TOPLUMSAL KANIT
İnsanlar kararsız kaldığında onlara toplumun çoğunluğunun bunu yaptıklarını söyleyin.
Yapılan bir araştırmaya göre otellerdeki odalarda müşterilere banyodaki havluları bir daha kullanırsanız çevreye fayda sağlarsınız demişler %35 tekrar kullanıyor.
Otelde 4 gün kalanlar %75 tekrar kullanıyor bu sefer uyarı yerine müşterilerin %75 i tekrar kullandı deniliyor bu sefer oran %26 artıyor.
Bu sefer ise uyarı yerine bu odada kalanlar %75 kullanıyor dendiğinde %33 artış görünüyor.
DENİLECEK BAŞKA BİR ŞEY YOK İKNANIN PSİKOLOJİSİ YAZARI Robert CALDİNİ BÖYLE DİYOR AMA BAŞKA FORMÜLLER DE YOK DEĞİL TABİ BAŞTA AŞIKLAR DEDİM ONA DA BAŞKA YAZIMDA GEÇİCEM.
VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN

VE SON SÖZÜM BU YAZIYI OKUYANLAR %100 PİŞMAN OLMUYOR. OKUYUP BAŞARI SAĞLAYANLARIN SADECE % 1 BAŞARI SAĞLIYOR DİĞERLERİ Mİ DİĞERLERİ OKUYUP GEÇİYOR.
HAYATTA BAŞARILAR…