İlaçla birlikte alınan besinlere dikkat!

Mart 2014 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
İlaçla birlikte alınan besinlerin, ilaçların etkisini azaltıcı veya artırıcı etkileri bulunabiliyor. İlaçtan fayda beklerken hatalı beslenme sonucu ciddi yan etkilerle karşı karşıya kalınabiliyor.
  • C vitamini demir emilimini kolaylaştırıyor. Örnek olarak demir eksikliği olanlar demir ilacı aldıktan sonra bir bardak taze sıkılmış portakal, greyfurt suyu içmeleri daha etkili olur. Ancak C vitamini ile kalsiyumca zengin süt ve süt ürünlerinin alınması, C vitamini emilimini bozucu etkisi yapıyor. Ayrıca süt ve süt ürünleri de demir ilacı alanlarda emilimi engelleyici özellik gösterir.
  • Potasyum tutucu bazı tansiyon ilaçları ile idrar sökücü ilaç kullanan hastaların; patates, muz, kayısı, portakal suyu gibi potasyumdan zengin gıdaların hatalı kullanması ölümcül kalp aritmilerinin görülmesine neden olabiliyor.
  • Kahve, çay, kola ve enerji içecekleri; bazı soğuk algınlığı ilaçlarıyla beraber alındığında sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı, kalp ritim bozukluğu, tansiyon yüksekliği, kabızlık ve idrar miktarında artışın görülmesine neden olabiliyor.
  • Bazı kemik erimesi ilaçları ve romatizma ilaçlarının; kalsiyum içeren gıdaların 2 saat önce veya 6 saat sonra alınması gerekiyor.