İlişkiler için Pause/Unpause

Mart 2014 | Pelin Şen, Psikolog
How I Met Your Mother izleyenler bilir, pause/unpause bir Lilly & Marshall oyunu. Oyun deyip geçmeyin diye bu yazıyı yazıyorum. Önce diziyi izlemeyenler, bu bölüme henüz gelmeyenler, ya da mevzuyu anımsayamayanlar için özetleyeyim ufaktan.

Diyelim ki ciddi bir husus var ve Lily ile Marshall kavga ediyor.

1188

Çiftler "Pause" denildiği anda kavgaya ara veriliyor. Ara verme sebebi durumdan duruma değişiyor. O anda seks yapma isteği, konudan uzaklaşma, tartışmanın hoş olmayan bir yere gideceğini hissetme, uzun zamandır ayrı kalındıysa özlemin daha ağır basması gibi durumlar "pause" sebebi.

Peki pause deyince tam olarak ne oluyor? Sevişilecekse sevilişiyor, birlikte alışverişe gidilecekse gidiliyor, kısacası hayat kaldığı yerden devam ediyor.

1188

Peki bunu yapınca konu kapandı mı? Hayır. Uygun zamanda "unpause" diyerek tartışmaya devam ediliyor. Marshall "I love you lilypad" diyor, Lily "i love you marshmallow" diyor ve tartışma kaldığı yerden, kaldığı şiddetle devam ediyor.

Bunu neden anlattım? Çünkü ilişkilerde inanılmaz yararlı olabileceğine inanıyorum. Bu, sorunun üzerini kapatmak değil kesinlikle. Bu yöntemle sadece belli duygular, o an daha baskın olan duygunun önüne geçiyor. Mesela özlem kırgınlıktan, aşk kızgınlıktan ağır basıyor. Belki "unpause" dediğin anda belli şeyler daha mantık çerçevesinde konuşulabiliyor. Belki çiftlerin birbirini kırma olasılığı da düşüyor.

1188

Bence, Lilly ve Marshall'dan öğrenecek çok şeyimiz var.